ARTYKUŁYOsprzęt / AkcesoriaPORADNIK

Jaki kolimator do pistoletu?

Kolimator do pistoletu - Co warto wiedzieć?

Jaki kolimator do pistoletu wybrać, aby zapewnić sobie precyzję strzałów oraz komfort użytkowania? Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego odpowiedniego.

Kolimator – do czego będzie wykorzystywany?

Wybór kolimatora zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Rozwiązanie to może być wykorzystywane do celów myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych czy też rozgrywek airsoftowych. Ważne jest więc, aby uwzględnić warunki, w których będzie korzystało się z kolimatora.

W myślistwie najlepiej sprawdzi się osprzęt z osłoną przed słońcem, ale jednocześnie nieograniczający pola widzenia. W przypadku strzelania rekreacyjnego i sportowego, czyli na strzelnicy, najczęściej wybieranym modelem są kolimatory otwarte. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie precyzji strzału bez nadmiernego obciążania broni.

kolimator do pistoletu jai wybrać

Warunki korzystania z kolimatora a wybór odpowiedniego modelu

Podczas niektórych aktywności kolimator może ulec uszkodzeniu. Dlatego też w takim przypadku warto zdecydować się na model o wzmocnionej konstrukcji. Rekomenduje się rozwiązania wykonane z wysokiej jakości aluminium.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy kolimator jest wodoszczelny (np. norma IP67). Kwestia ta jest również istotna, jeżeli chodzi o zabrudzenia soczewki celownika. To od warunków, w których będzie używany osprzęt, zależy, czy możliwe będzie szybkie przeczyszczenie soczewki. W trudnych warunkach poleca się celowniki holograficzne.

Wpływ na wybór osprzętu mają również warunki świetlne. Jeżeli osprzęt będzie wykorzystywany w sytuacjach, gdy pogoda będzie przeszkadzała w oddawaniu strzałów, warto zdecydować się na model ze specjalnym filtrem. Niektóre z kolimatorów wyposaża się w funkcję płynnej regulacji jasności punktu, dzięki czemu strzelec może prowadzić skuteczny ogień niemal w każdych warunkach.

Należy także uwzględnić wysokość montażu kolimatora. Niski montaż zaleca się w przypadku, gdy strzelec będzie poruszał się w terenie z bronią. Wyższy montaż nie będzie natomiast problemem podczas strzelania swobodnego.

 

Jaki kolimator do pistoletu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Po tym ogólnym wstępie przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii i odpowiedzi na pytanie: jaki kolimator do pistoletu wybrać?

W przypadku broni krótkiej warto zwrócić uwagę na:

 • Konieczność zniesienia dużo większych obciążeń – kolimator do pistoletów wykonuje się z wytrzymałych, wysokiej jakości materiałów.
 • Standard rozstawu śrub – producenci kolimatorów najczęściej korzystają z różnych standardów, dlatego też czasami konieczne jest zastosowanie specjalnych adapterów. Adapter pozwala na montaż urządzenia, nieznacznie zwiększając przewyższenie.
 • Pistolety z OR (Optics Ready) umożliwiają niski montaż kolimatora dzięki zastosowaniu zamków z podcięciem.
 • Dobrze zatem, gdy celownik do pistoletu można zainstalować bezpośrednio na zamku. To natomiast eliminuje problem przewyższenia, który pojawia się w przypadku montażu na płytkach lub szynach.
 • Kolimator nie powinien uniemożliwiać przenoszenia broni krótkiej w kaburze.

Jaki kolimator do Glocka?

W przypadku Glocka warto zdecydować się na wybór kolimatora, który jest kompatybilny z systemem Glock MOS (Modular Optic System).

Umożliwia on instalowanie celowników optycznych na pistoletach tego producenta. System MOS pozwala na szybki i łatwy montaż kolimatora przy użyciu kilku narzędzi.

 

Jaki kolimator do pistoletu, czyli najlepsze kolimatory

Kolimatory to rozwiązanie, które wykorzystywane jest przez myśliwych, strzelców sportowych oraz użytkowników profesjonalnych. Wśród producentów najwyższej jakości osprzętu wymienia się m.in.: Holosun, Vortex, Leupold, Trijicon, Crossfire oraz Delta Optical.

 • Holosun – osprzęt przeznaczony do korzystania w trudnych warunkach terenowych. Najczęściej są to kolimatory o niewielkiej wadze.
 • Vortex – kolimatory tego producenta odznaczają się dożywotnią gwarancją Vortex VIP.
 • Leupold – osprzęt tej marki doskonale sprawdza się w najtrudniejszych warunkach, przechodząc wcześniej wiele rygorystycznych testów.
 • Trijicon – to niezawodne, lekkie i kompaktowe konstrukcje.
 • Crossfire – to propozycja producenta Vortex. Rozwiązanie to zaprojektowano z myślą o osobach szukających przystępnego cenowo kolimatora.
 • Delta Optical – kolimatory tej marki uznaje się za połączenie wysokiej jakości oraz przystępnej ceny.

Cena kolimatora uzależy zarówno od producenta, jak i zastosowanych rozwiązań. Najprostsze modele to wydatek kilkudziesięciu złotych – nie poleca się ich z uwagi na słabą jakość wykonania. Wysokiej jakości kolimatory to natomiast wydatek co najmniej kilkuset złotych.

Kompaktowe modele kolimatorów doskonale sprawdzają się na broni krótkiej. Nie zwiększają znacząco jej wagi oraz nie powodują dużego przewyższenia. Są zatem wygodne w użytkowaniu, gwarantując precyzję strzałów w każdych warunkach.

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki kolimator do pistoletu wybrać. Wszystko zależy od posiadanego modelu broni krótkiej, przeznaczenia osprzętu oraz oczekiwań strzelca. Podstawową zasadą jest jednak to, aby za pomocą takiego osprzętu wykrzesać całkiem nowe możliwości z posiadanego pistoletu.

[Głosów: 8   Average: 2.9/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *