ARTYKUŁYBROŃ KOLEKCJONERSKA

Noszenie broni kolekcjonerskiej

Noszenie broni kolekcjonerskiej - kiedy jest to możliwe?

Kolekcjonerzy militariów często zastanawiają się, czy noszenie broni kolekcjonerskiej jest możliwe. Czy egzemplarze tego typu służą jedynie do kolekcjonowania, czy można z nich korzystać na strzelnicach? Jeżeli nurtują Cię te i inne pytania dotyczące broni kolekcjonerskiej, odpowiedzi na nie znajdziesz w poniższym wpisie.

Czym jest noszenie broni w rozumieniu przepisów prawa?

Zgodnie z ustawą o broni i amunicji:

„Art. 10., ust. 9. W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń”.

Zgodnie z powyższym poprzez noszenie broni rozumie się każdy sposób przemieszczania się z załadowaną bronią przez osobę posiadającą stosowne pozwolenie. Natomiast osoby bez zezwolenia nie mogą nosić broni.

Istotnym elementem definicji jest załadowanie broni. Należy przez to rozumieć obecność amunicji w magazynku lub komorze nabojowej. Nie należy natomiast utożsamiać noszenia broni z jej przenoszeniem. W tym drugim przypadku mowa o broni rozładowanej.

Noszenie broni kolekcjonerskiej w myśl UoBiA

Art. 10, ust. 8 ustawy o broni i amunicji brzmi:

„Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji”.

W połączeniu z art. 10, ust. 9  tej samej ustawy oznacza to natomiast, że nie wolno nosić załadowanej broni przez osobę posiadającą uprawnienia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych. Przepis ten nie wyklucza jednak przenoszenia rozładowanej broni kolekcjonerskiej.

Osoby, które noszą załadowaną broń do celów kolekcjonerskich, muszą liczyć się z karą aresztu lub grzywny. Mowa o tym w art. 51., ust. 1., pkt. 10:

„karze podlega, kto: nosi broń, naruszając ograniczenie lub wykluczenie możliwości jej noszenia określone przez właściwy organ Policji w pozwoleniu na broń, albo nosi broń, naruszając zakaz jej noszenia wprowadzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych”.

Aby nosić załadowaną broń do celów kolekcjonerskich, konieczne jest uzyskanie zgody właściwego organu Policji. W ustawie brak informacji na temat tego, jaką formę ma mieć owa zgoda.

Można jednak przypuszczać, że zgodnie z Kodeksem Postępować Administracyjnych powinna mieć formę decyzji. Posiadacz pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich powinien zaś zatroszczyć się o to, aby informacja o takiej zgodzie została uwzględniona w legitymacji posiadacza broni.

W jaki sposób można przenosić broń kolekcjonerską?

Warunki dotyczące przenoszenia broni zostały określone w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

8. 1. Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach.
2. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.
3. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2.

Podsumowując:

  • Broń kolekcjonerską można przenosić rozładowaną przy sobie zgodnie z zasadami uwzględnionymi w rozporządzeniu.
  • Broni kolekcjonerskiej nie wolno nosić przy sobie, gdy ta jest załadowana.
  • Załadowaną broń można nosić przy sobie, gdy jest się posiadaczem pozwolenia na broń do celów sportowych, szkoleniowych, ochrony osób i mienia lub obrony osobistej.
  • Bez względu na rodzaj pozwolenia broń powinna być przenoszona w kaburze, przy ciele, tak by była niewidoczna dla postronnych osób, o ile jej rozmiary na to pozwalają.

jak nosic broń kolekcjonerską

Broń palna do celów kolekcjonerskich a korzystanie z niej na strzelnicy

Broni do celów kolekcjonerskich używa się na strzelnicy. Amunicję do niej można nabyć podczas zakupu konkretnego egzemplarza lub też na podstawie legitymacji posiadacza broni, gdy broń ta zostanie już zarejestrowana i wpisana do legitymacji.

UoBiA dopuszcza możliwość korzystania z broni kolekcjonerskiej na strzelnicach. Tego typu broń można przenosić, zatem można udać się z nią na strzelnicę, czyli miejsce wyznaczone do korzystania z broni w celach szkoleniowych i sportowych.

Warto także wspomnieć, że nie istnieje żaden przepis, który wyłącza możliwość korzystania na zawodach sportowych z broni palnej zarejestrowanej w innym celu niż sportowy. Uprawianie sportów o charakterze strzeleckim wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, które są potwierdzone stosownym dokumentem. Dokument ten to patent strzelecki.

 

Zezwolenie na broń można posiadać w różnych celach, w tym w celu kolekcjonerskim. Kwestia noszenia przy sobie broni z pozoru może wydać się skomplikowana. Ułatwić rozumienie obowiązujących przepisów może jednak umiejętność rozróżniania pojęć: noszenia załadowanej oraz przenoszenia rozładowanej broni.

Czy uważacie, że przepis zabraniający noszenia broni na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich ma swoje uzasadnienie?

[Głosów: 74   Average: 3.2/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *