BROŃ KOLEKCJONERSKAPORADNIK

Noszenie broni kolekcjonerskiej

Noszenie broni kolekcjonerskiej - kiedy jest to mo┼╝liwe?

Kolekcjonerzy militari├│w cz─Östo zastanawiaj─ů si─Ö, czy noszenie broni kolekcjonerskiej jest mo┼╝liwe. Czy egzemplarze tego typu s┼éu┼╝─ů jedynie do kolekcjonowania, czy mo┼╝na z nich korzysta─ç na strzelnicach? Je┼╝eli nurtuj─ů Ci─Ö te i inne pytania dotycz─ůce broni kolekcjonerskiej, odpowiedzi na nie znajdziesz w poni┼╝szym wpisie.

Czym jest noszenie broni w rozumieniu przepis├│w prawa?

Zgodnie z ustaw─ů o broni i amunicji:

ÔÇ×Art. 10., ust. 9. W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza ka┼╝dy spos├│b przemieszczania za┼éadowanej broni przez osob─Ö posiadaj─ůc─ů bro┼äÔÇŁ.

Zgodnie z powy┼╝szym poprzez noszenie broni rozumie si─Ö ka┼╝dy spos├│b przemieszczania si─Ö z za┼éadowan─ů broni─ů przez osob─Ö posiadaj─ůc─ů stosowne pozwolenie. Natomiast osoby bez zezwolenia nie mog─ů nosi─ç broni.

Istotnym elementem definicji jest za┼éadowanie broni. Nale┼╝y przez to rozumie─ç obecno┼Ť─ç amunicji w magazynku lub komorze nabojowej. Nie nale┼╝y natomiast uto┼╝samia─ç noszenia broni z jej przenoszeniem. W tym drugim przypadku mowa o broni roz┼éadowanej.

Noszenie broni kolekcjonerskiej w my┼Ťl UoBiA

Art. 10, ust. 8 ustawy o broni i amunicji brzmi:

ÔÇ×Zabrania si─Ö noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do cel├│w kolekcjonerskich lub pami─ůtkowych bez zgody w┼éa┼Ťciwego organu PolicjiÔÇŁ.

W po┼é─ůczeniu z art. 10, ust. 9┬á tej samej ustawy oznacza to natomiast, ┼╝e nie wolno nosi─ç za┼éadowanej broni przez osob─Ö posiadaj─ůc─ů uprawnienia do cel├│w kolekcjonerskich lub pami─ůtkowych. Przepis ten nie wyklucza jednak przenoszenia roz┼éadowanej broni kolekcjonerskiej.

Osoby, kt├│re nosz─ů za┼éadowan─ů bro┼ä do cel├│w kolekcjonerskich, musz─ů liczy─ç si─Ö z kar─ů aresztu lub grzywny. Mowa o tym w art. 51., ust. 1., pkt. 10:

ÔÇ×karze podlega, kto: nosi bro┼ä, naruszaj─ůc ograniczenie lub wykluczenie mo┼╝liwo┼Ťci jej noszenia okre┼Ťlone przez w┼éa┼Ťciwy organ Policji w pozwoleniu na bro┼ä, albo nosi bro┼ä, naruszaj─ůc zakaz jej noszenia wprowadzony przez ministra w┼éa┼Ťciwego do spraw wewn─ÖtrznychÔÇŁ.

Aby nosi─ç za┼éadowan─ů bro┼ä do cel├│w kolekcjonerskich, konieczne jest uzyskanie zgody w┼éa┼Ťciwego organu Policji. W ustawie brak informacji na temat tego, jak─ů form─Ö ma mie─ç owa zgoda.

Mo┼╝na jednak przypuszcza─ç, ┼╝e zgodnie z Kodeksem Post─Öpowa─ç Administracyjnych powinna mie─ç form─Ö decyzji. Posiadacz pozwolenia na bro┼ä do cel├│w kolekcjonerskich powinien za┼Ť zatroszczy─ç si─Ö o to, aby informacja o takiej zgodzie zosta┼éa uwzgl─Ödniona w legitymacji posiadacza broni.

W jaki spos├│b mo┼╝na przenosi─ç bro┼ä kolekcjonersk─ů?

Warunki dotycz─ůce przenoszenia broni zosta┼éy okre┼Ťlone w rozporz─ůdzeniu ministra spraw wewn─Ötrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

8. 1. Bro┼ä paln─ů nosi si─Ö w kaburach lub futera┼éach.
2. Bro┼ä paln─ů przeznaczon─ů do ochrony osobistej nosi si─Ö w spos├│b jak najmniej widoczny, w kaburze przylegaj─ůcej do cia┼éa.
3. Bro┼ä paln─ů nieprzeznaczon─ů do ochrony osobistej, o ile jest to mo┼╝liwe, ze wzgl─Ödu na jej ilo┼Ť─ç i wielko┼Ť─ç, nosi si─Ö w spos├│b okre┼Ťlony w ust. 2.

Podsumowuj─ůc:

  • Bro┼ä kolekcjonersk─ů mo┼╝na przenosi─ç roz┼éadowan─ů przy sobie zgodnie z zasadami uwzgl─Ödnionymi w rozporz─ůdzeniu.
  • Broni kolekcjonerskiej nie wolno nosi─ç przy sobie, gdy ta jest za┼éadowana.
  • Za┼éadowan─ů bro┼ä mo┼╝na nosi─ç przy sobie, gdy jest si─Ö posiadaczem pozwolenia na bro┼ä do cel├│w sportowych, szkoleniowych, ochrony os├│b i mienia lub obrony osobistej.
  • Bez wzgl─Ödu na rodzaj pozwolenia bro┼ä powinna by─ç przenoszona w kaburze, przy ciele, tak by by┼éa niewidoczna dla postronnych os├│b, o ile jej rozmiary na to pozwalaj─ů.

noszenie broni

Broń palna do celów kolekcjonerskich a korzystanie z niej na strzelnicy

Broni do celów kolekcjonerskich używa się na strzelnicy. Amunicję do niej można nabyć podczas zakupu konkretnego egzemplarza lub też na podstawie legitymacji posiadacza broni, gdy broń ta zostanie już zarejestrowana i wpisana do legitymacji.

UoBiA dopuszcza mo┼╝liwo┼Ť─ç korzystania z broni kolekcjonerskiej na strzelnicach. Tego typu bro┼ä mo┼╝na przenosi─ç, zatem mo┼╝na uda─ç si─Ö z ni─ů na strzelnic─Ö, czyli miejsce wyznaczone do korzystania z broni w celach szkoleniowych i sportowych.

Warto tak┼╝e wspomnie─ç, ┼╝e nie istnieje ┼╝aden przepis, kt├│ry wy┼é─ůcza mo┼╝liwo┼Ť─ç korzystania na zawodach sportowych z broni palnej zarejestrowanej w innym celu ni┼╝ sportowy. Uprawianie sport├│w o charakterze strzeleckim wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, kt├│re s─ů potwierdzone stosownym dokumentem. Dokument ten to patent strzelecki.

 

Zezwolenie na bro┼ä mo┼╝na posiada─ç w r├│┼╝nych celach, w tym w celu kolekcjonerskim. Kwestia noszenia przy sobie broni z pozoru mo┼╝e wyda─ç si─Ö skomplikowana. U┼éatwi─ç rozumienie obowi─ůzuj─ůcych przepis├│w mo┼╝e jednak umiej─Ötno┼Ť─ç rozr├│┼╝niania poj─Ö─ç: noszenia za┼éadowanej oraz przenoszenia roz┼éadowanej broni.

Czy uwa┼╝acie, ┼╝e przepis zabraniaj─ůcy noszenia broni na podstawie pozwolenia do cel├│w kolekcjonerskich ma swoje uzasadnienie?

[G┼éos├│w: 2   Average: 3/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Tw├│j adres email nie zostanie opublikowany. Pola, kt├│rych wype┼énienie jest wymagane, s─ů oznaczone symbolem *

Zobacz te┼╝
Close
Close
Close