Amunicja hukowa to typ nabojów, których zadaniem nie jest rażenie celu, a jedynie wywołanie efektów dźwiękowych (hukowych) i świetlnych. Warto mieć jednak świadomość, że w Polsce zgodnie z UoBiA nie każdy kaliber broni hukowej (a tym samym nabojów do niej) można nabyć bez pozwolenia.
Rodzaje amunicji hukowej
W Polsce najczęściej spotykaną bronią hukową jest ta w kalibrze 6mm. Na rynku dostępne są dwa typy amunicji hukowej do tego rodzaju broni. Są to:
- Long – produkuje się ją z przeznaczeniem do rewolwerów EKOL czy MAJOR;
- Short – produkuje się ją z przeznaczeniem do popularnych modeli typu start-1 czy też start-2.
W przypadku amunicji typu Long masa prochu jest 2-3 razy większa niż w nabojach typu Short.
Amunicja hukowa dostępna jest nie tylko dla kalibru 6mm, ale także 7mm, 8mm oraz 9mm.
Co to jest amunicja hukowa 9mm?
Amunicja hukowa 9mm to nabój do broni o kalibrze 9mm. Podczas oddawania strzału generuje błysk wylotowy i dźwięk wybuchowy jak zwykły wystrzał. Broń doświadcza także odrzutu. Sam pocisk fizycznie nie zostaje jednak wystrzelony.
Amunicję hukową najczęściej wykorzystuje się do symulacji strzelania, które wymagają efektu świetlnego i dźwiękowego (hukowego). Przykładem są, chociażby rekonstrukcje historyczne, efekty specjalne w teatrach, produkcjach filmowych i telewizyjnych, sygnalizacje podczas zawodów (pistolet startowy) oraz podczas strzelania kowbojskiego.
Naboje hukowe są mniej niebezpieczna niż ostra amunicja. Nie są jednak całkowicie nieszkodliwe. Z dużą prędkością wyrzucane są gorące gazy spalinowe oraz poszczególne części składowe naboju. Dlatego z bliskiej odległości mogą powodować obrażenia.
Naboje hukowe 9 mm
Art. 11. pkt. 11 Ustawy o broni i amunicji brzmi: „Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm”.
Z powyższego wynika, że nawet amunicja hukowa 9mm wymaga pozwolenia na broń. Maksymalny kaliber broni hukowej bez pozwolenia – który jest dozwolony na terenie naszego kraju – to 6mm. Zatem broń hukowa 9mm posiadana bez pozwolenia jest niezgodna z zapisami UoBiA.
Warto również zaznaczyć, że broń na naboje hukowe 9mm jest legalna w innych krajach bez pozwolenia. Jej przywiezienie do Polski bez zezwolenia nie jest jednak legalne – konieczne jest stosowne zezwolenie.
Zdaniem wielu entuzjastów broni powyższy przepis (art. 11. pkt. 11 UoBiA) powinien zostać zmieniony i brzmieć: „Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 9 mm”.
Uzasadnieniem jest to, że w żaden sposób taka zmiana nie wpływa to na kwestię bezpieczeństwa. Pistolet 6mm oraz 9mm niczym wizualnie się nie różnią.
Obecnie posiadanie broni hukowej o kalibrze powyżej 6 mm jest tożsame z popełnieniem poważnego przestępstwa (czynu z art. 263§2 KK), za które grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Z teoretycznego punktu widzenia posiadanie pistoletu-straszaka o kalibrze 9mm jest niezgodne z prawem i równoznaczne z posiadaniem broni bez pozwolenia.
Amunicja hukowa – cena
Cena amunicji hukowej zależy od m.in. od producenta, jej rodzaju oraz kalibru. Zazwyczaj opakowanie 100 szt. można kupić w cenie 30-80 złotych.
Amunicję hukową wykorzystuje się na wielu polach działań. To nie tylko sposób na odstraszenie napastnika, ale także zapewnienie efektów w produkcjach filmowych, telewizyjnych, teatralnych czy rekonstrukcjach historycznych. Broń alarmowa o kalibrze powyżej 6mm wymaga jednak w Polsce posiadania pozwolenia, o czym warto pamiętać i co reguluje swymi zapisami UoBiA.