AMUNICJAPORADNIK

Amunicja 9mm

Amunicja 9mm - podstawowe informacje, co warto wiedzieć?

Amunicja 9mm to naboje, które znalazły powszechne zastosowanie, w tym także jako standard 9x19mm NATO. Dostępna jest w kilku różnych rodzajach. W tym artykule przyglądamy się bliżej nabojom 9mm oraz wyjaśniamy, czym jest amunicja SUBSONIC oraz PAK.

Co to jest amunicja 9mm?

Amunicja 9mm znana jest pod różnymi nazwami, w tym m.in.: 9mm Luger, 9mm NATO, 9mm + P, 9x19mm czy też 9mm Parabellum.

Jest to rodzaj amunicji, który został opracowany przez niemieckiego konstruktora broni George’a Lugera w 1902 roku. Po II wojnie światowej nabój stał się standardem uzbrojenia wielu państw europejskich.

Obecnie jest to również przepisowy nabój NATO. Standard 9x19mm NATO musi spełniać określone parametry:

 • masa pocisku – 7,45 g,
 • pocisk musi znajdować się w płaszczu,
 • prędkość początkowa – 396 m/s,
 • energia początkowa – 584 J,
 • średnia wartość ciśnienia maksymalnego – 205 MPa,
 • a także skupienie 76 mm na 50 m.

Nazwa naboju wywodzi się od jego pomiarów. Przeznaczony jest do strzelania z broni z lufą o średnicy 9mm. Zazwyczaj szerokość pocisku jest nieco większa, aby pocisk mógł uszczelnić lufę, zapobiegając ucieczce gazów. Tym samym ogranicza ryzyko utraty mocy.

Rodzaje amunicji 9mm

Amunicja 9mm dostępna jest w kilku różnych wariantach. Są to:

 • D (francuski) – pocisk o masie 8 g, prędkości początkowej 396 m/s,
 • M38 (włoski) – pocisk o masie 8 g, prędkości początkowej 305 m/s,
 • M39B (szwedzki) – pocisk o masie 6,8 g, prędkości początkowej 420 m/s,
 • FN (belgijski) – zwykły, pocisk o masie 8 g, prędkości początkowej 356 m/s,
 • FN (belgijski) – smugacz, pocisk o masie 7,65 g, prędkości początkowej 350 m/s,
 • Mk 2Z (brytyjski) – zgodny ze standardem 9x19mm NATO,
 • 7N21 (rosyjski) – pocisk o masie 5,5 g,
 • 7N31 (rosyjski) – specjalny, z pociskiem przeciwpancernym, przeznaczony do broni typu Pistolet GSz-18 czy też PP-2000.

Amunicja 9mm może być także elaborowana. O tym, czy warto elaborować amunicję pisaliśmy tutaj.

Amunicja 9mm SUBSONIC

Amunicja SUBSONIC jest to amunicja poddźwiękowa, która przeznaczona jest do działania przy prędkościach poniżej prędkości dźwięku. W standardowych warunkach jest ona mniejsza niż 273 m/s (900 ft/s) lub też 0,80 Macha.

Pozwala ona na uniknięcie naddźwiękowej fali uderzeniowej, czyli na wyeliminowanie głośnego huku. W przypadku broni z tłumikiem wpływa to na głośność wystrzału. Możliwe jest wyciszenie dźwięku nawet do 32 dB. Działanie tego typu amunicji opiera się zazwyczaj na wykorzystaniu cięższych pocisków. Wówczas możliwe jest zatrzymanie większej ilości energii przy niższych prędkościach.

Niektóre typy amunicji SUBSONIC wykorzystuje się w broni palnej bez tłumika, aby wydobyć atuty cięższych pocisków.

Dla przykładu, standardowy pocisk Parabellum 9x19mm ma masę 7,5 g przy prędkości ok. 350 m/s. W przypadku obciążeń poddźwiękowych dla 9mm zazwyczaj wykorzystuje się pocisk 9,5 g przy prędkości ok. 300 m/s. Amunicja poddźwiękowa o normalnej masie pocisków może nieprawidłowo działać w broni półautomatycznej.

Cena amunicji 9mm

Cena amunicji 9mm uzależniona jest m.in. od jej rodzaju, producenta oraz parametrów. Każdy sklep z bronią ma ją jednak w swojej ofercie z uwagi na jej uniwersalność. Średnio za jeden nabój należy zapłacić ok. 0,70-2 złote. Warto pamiętać, że nie zawsze najtańsza opcja jest tą najlepszą.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu o najlepszych, najcelniejszych pistoletach 9mmtutaj.

Naboje 9mm PAK

Amunicja 9mm PAK to inaczej naboje przeznaczone do pistoletów hukowych czy też alarmowych. Można ją więc wykorzystywać wyłącznie w broni akustycznej tego kalibru. Niektórzy producenci umożliwiają stosowanie razem z racami i flarami o średnicy 15 mm.

Naboje 9mm są nabojami ślepymi, a więc wyłącznie hukowymi. Substancje, które wypełniają nabój, nie posiadają właściwości paraliżujących czy też innych. Ich celem jest wygenerowanie hałasu, który odstraszy lub będzie towarzyszył m.in. odpalaniu rac czy flar.

Kilka słów wyjaśnienia. Broń hukowa jest niemal identyczną kopią „prawdziwej” broni. W ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Atutem takiego rozwiązania jest brak możliwości zranienia drugiej osoby.

Broń hukowa wykorzystywana jest m.in. w treningach strzeleckich oraz podczas nauki manualnej obsługi broni. Ponadto może być stosowana jako tzw. straszak. Spełnia doskonały efekt psychologiczny, odstraszając np. potencjalnego napastnika.

 

Amunicja 9mm jest jedną z najpopularniejszych rodzajów obecnie wykorzystywanej amunicji. Została wyprodukowana na początku XX wieku i szybko stała się standardowym elementem wyposażenia wojsk na całym świecie.

[Głosów: 4   Average: 5/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close