AktualnościBROŃ BEZ ZEZWOLENIA

Jaką pałkę teleskopową kupić?

Pałka teleskopowa - na co zwrócić uwagę?

Pałka teleskopowa z uwagi na brak konieczności posiadania pozwolenia jest jednym z najchętniej wybieranych (obok gazu pieprzowego) narzędzi do samoobrony. Odpowiednio dobrany model jest poręczny i może zapewnić przewagę przed ewentualnym agresorem. Jaką pałkę teleskopową kupić?

Rodzaje pałek teleskopowych

Pałki teleskopowe najogólniej dzieli się na dwa rodzaje – ze względu na materiał, z którego są wykonane:

  • sprężynowe – elastyczne, wyposażone w gumowe zakończenie,
  • sztywne – wykonane ze stali (mogą być hartowane lub niehartowane).

Pałka teleskopowa sprężynowa

Pałka teleskopowa sprężynowa to elastyczna konstrukcja, która nie powoduje poważnych i trwałych uszkodzeń ciała. Ryzyko takie nie występuje nawet w przypadku, gdy użytkownik wykorzystuje dużo siły.

Pałka sprężynowa doskonale sprawdzi się w przypadku obrony w sytuacjach mniejszego zagrożenia, a także przeciwko agresywnym zwierzętom. Może nie być skuteczna w stosunku do bardzo zdeterminowanego napastnika.

Pałka teleskopowa sprężynowa jest łatwa w rozkładaniu. Wystarczy trzymać ją w dłoni i zrobić wymach ręką, aby ją otworzyć. Wówczas automatycznie rozkłada się ona do maksymalnej długości. Tego typu narzędzie uważa się za przedłużenie ręki człowieka. Dzięki temu może być skuteczną pomocą do samoobrony.

Pałka teleskopowa obrażenia

Zakup oraz posiadanie pałki nie wymaga pozwolenia.

Wśród modeli teleskopowych na szczególną uwagę zasługuje pałka teleskopowa sprężynowa, która dzięki dużej elastyczności nie spowoduje poważnych obrażeń ciała. Sprawi jedynie ból. Zdecydowanie większe obrażenia wywoła cios zadany sztywną pałką.

Firmy, które sprzedają pałki teleskopowe, zalecają odbycie krótkiego kursu użycia tego rodzaju broni. Odpowiedni trening może nauczyć efektywnego wykonywania i blokowania uderzeń. Pałki mogą dobrze sprawdzić się podczas zakładania dźwigni i duszenia. Należy jednak zawsze pamiętać o ryzyku przekroczenia zasad tzw. obrony koniecznej.

Jaką pałkę teleskopową kupić?

Jaką pałkę teleskopową kupić? Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu?

  • Szybkość otwierania to jedno z podstawowych kryteriów podczas wyboru pałki do samoobrony. Warto więc zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, jak szybko pałka może zostać otwarta. Zazwyczaj są to 2-3 sekundy. Niektóre, bardziej zaawansowane modele wyposażone są w specjalne systemy, które umożliwiają otworzenie pałki za pomocą przycisku.
  • Długość i waga pałki teleskopowej powinno się dopasować zarówno do wzrostu, jak i siły użytkownika. Im krótszy zasięg ramion, tym pałka powinna być dłuższa. Konieczne jest jednak wybranie takiego modelu, którym można będzie swobodnie władać. Krótsze pałki teleskopowe są znacznie bardziej poręczne.
  • Materiał wykonania – trwalsze modele wykonuje się na ogół z wysokiej jakości stali hartowanej. Dzięki temu pałka nie zniekształca się podczas użytkowania, co może mieć miejsce w przypadku tańszych modeli o gorszej jakości. Takie zniekształcenie może uniemożliwić wygodne otwieranie mechanizmu i jego składanie.
  • Niektóre modele dodatkowo wyposaża się w specjalne nakładki obciążające, które zwiększają siłę uderzenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku użytkowników o mniejszej sile.

 

Jaką pałkę teleskopową kupić? Mamy nadzieję, że powyższy artykułu ułatwi dokonanie wyboru. Pałka teleskopowa to skuteczne narzędzie, które wykorzystywane jest do samoobrony. Przed użyciem konieczne jest jednak zaznajomienie się z zasadami jej obsługi.

[Głosów: 14   Average: 3.3/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close