ARTYKUŁYBROŃ KRÓTKAPORADNIK

Broń krótka

Wszystko co powinieneś wiedzieć o broni krótkiej

Przez pojęcie „broń krótka” najczęściej rozumiana jest broń, która mieści się w dłoni. To nie tylko tradycyjne, współczesne pistolety, ale także inne modele broni palnej. Co warto wiedzieć o broni krótkiej? Z jakimi jej rodzajami można się obecnie spotkać?

Co to jest broń krótka?

Broń krótka jest bronią palną wyposażoną w lufę, której długość to nie więcej niż 300 mm. Pod tą definicją kryje się również broń, której długość całkowita to nie więcej niż 600 mm.

Jedną z największych zalet broni krótkiej jest duża swoboda strzelania przy wykorzystaniu wyłącznie jednej ręki, a także stosunkowo niewielka waga.

 

Broń krótka – rodzaje

Obecnie można spotkać się z różnorodnymi typami broni palnej. Jedną z kategorii jest broń krótka. Tę z kolei można podzielić na kilka różnych podtypów, w tym:

  • rewolwery,
  • pistolety,
  • pistolety maszynowe.

 

Rewolwery

Bęben, sprężyna, a także iglica to podstawowe wyposażenie rewolweru. Jego działanie jest proste. W momencie naciśnięcia spustu sprężyna wprawia w ruch bęben i iglicę. Rewolwery wykorzystują zarówno naboje dedykowane, jak i naboje pistoletowe.

broń krótka

Budowy tego typu broni krótkiej nie można uznać za skomplikowaną. W porównaniu do pistoletów jest łatwiejsza w obsłudze i produkcji. Rewolwery uważa się za trwalsze oraz bardziej odporne na uszkodzenia niż pistolety.

W konstrukcji rewolwerów nie wykorzystuje się magazynka oraz zamka. W przypadku, gdy nabój nie wypali, po ponownym naciśnięciu spustu podany zostaje kolejny pocisk. Dzięki takiej budowie nie występuje konieczność stosowania bezpieczników, co sprawia, że taka broń krótka jest zawsze gotowa do strzału. Ponadto odpowiednia konstrukcja spustu minimalizuje prawdopodobieństwo samostrzału praktycznie do zera.

Niewątpliwą zaletą rewolwerów jest to, że podczas strzału siła gazów prochowych nie jest wykorzystywana do podania następnego pocisku do komory. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie siły strzału. W rewolwerach można wykorzystywać amunicję o zmniejszonej mocy bez obaw o zacięcie broni, jak może mieć to miejsce w przypadku pistoletów.

Rewolwery zazwyczaj są cięższe od pistoletów, ponadto mają mniejszą pojemność magazynka. Ich ładowanie polega na umieszczaniu w bębnie naboju po naboju. Możliwe jest nabijanie niektórych modeli za pomocą specjalnych szybkoładowaczów.

 

Pistolety

Pistolety działają na zasadzie odrzutu swobodnego zamka czy też krótkiego odrzutu lufy. Pierwszy model, który był seryjnie produkowany, wypuszczono do sprzedaży pod koniec XIX wieku. Początkowo konstrukcje były stosunkowo duże, co często uniemożliwiało oddawanie swobodnych strzałów jednorącz.

broń krótka

Pistolety to broń krótka, wyposażona w jedną komorę nabojową. Może być ona zasilana pociskami ze stałego czy też wymiennego magazynka. W jednym mieści się do 20 nabojów. Ponadto pistolet wyposażono m.in. w szkielet, lufę, zamek, urządzenie powrotne oraz mechanizm spustowo-uderzeniowy.

Podczas oddawania strzału energia gazów prochowych wyciąga i wyrzuca łuskę, umożliwiając wprowadzenie nowego pocisku z magazynku wprost do komory.

Obecne pistolety w porównaniu do rewolwerów mają większą ładowność oraz mniejszy ciężar.

 

Pistolety maszynowe

Pistolety maszynowe to broń krótka, która powstała jako wynik poszukiwania metody na zwiększenie szybkostrzelności. Początkowo były to modele automatyczne, które strzelały seriami. MP 18 oraz pistolet maszynowy Thompsona to najbardziej znane egzemplarze z kategorii.

broń krótka

Pistolety maszynowe były popularne podczas II wojny światowej. Nie były celne, jednak dobrze spisywały się do walki z wrogiem na krótkim dystansie (m.in. w przestrzeni miejskiej).

Obecnie ten rodzaj broni krótkiej uchodzi za mniejszą wersję karabinu automatycznego. W zależności od modelu może to być broń palna samoczynna (z ogniem ciągłym) lub też samoczynno-samopowtarzalna (z możliwością wyboru: ogień pojedynczy lub ciągły).

W porównaniu do tradycyjnego pistoletu model maszynowy wzbogacono o kolbę (zazwyczaj składaną), a także uchwyt przedni.

 

Broń krótka to niewielkich rozmiarów broń palna, której konstrukcja umożliwia swobodne oddawanie strzałów za pomocą jednej dłoni. Do tej kategorii należą rewolwery, pistolety i pistolety maszynowe. Każdy z nich wyróżnia inna budowa, celność oraz łatwość obsługi.

Jaki model broni krótkiej można uznać za ikonę tej kategorii broni palnej? Jak myślicie, który rewolwer, pistolet lub pistolet maszynowy był największym przełomem?

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz też
Close