AktualnościAMUNICJAARTYKUŁYPORADNIK

Amunicja bocznego zapłonu

Co warto wiedzieć o amunicji bocznego zapłonu?

Amunicja bocznego zapłonu różni się budową od nabojów centralnego zapłonu. Najpopularniejszym w tej grupie jest kaliber .22. Co warto wiedzieć o amunicji bocznego zapłonu? Jakie są jej ceny? Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Co to jest amunicja bocznego zapłonu?

Amunicja bocznego zapłonu jest amunicją do broni palnej. W tym przypadku masa zapłonowa jest wprasowana bezpośrednio w kryzę łuski. Iglica zapłonowa nie uderza w centralny element tylnej części łuski, lecz w bok – niemal na samym skraju łuski.

Zazwyczaj są to naboje małokalibrowe, które stosowane są w broni sportowej – z reguły kaliber .22, czyli 0,22 cala (ok. 5,6 mm). Taki kaliber ma powszechne zastosowanie zarówno w broni sportowej i treningowej, jak i podczas polowań na mniejszą zwierzynę.

Jak zbudowany jest nabój?

Nabój scalony, do którego zalicza się amunicję bocznego zapłonu, składa się z:

  • łuski,
  • spłonki (w amunicji bocznego zapłonu rolę spłonki odgrywa dno łuski, w której zaprasowano materiał inicjujący),
  • ładunku miotającego (prochowego),
  • a także pocisku.

Jak działa nabój?

Łuska odpowiedzialna jest natomiast za połączenie wszystkich elementów naboju w jedną całość.

W przypadku takim jak amunicja bocznego zapłonu iglica uderza w skraj dna łuski, a spłonka rozbija się o tylną powierzchnię komory nabojowej broni. Następuje wówczas zapłon ładunku miotającego znajdującego się wewnątrz korpusu łuski.

Zapłon prochu powoduje gwałtowną reakcję chemiczną. Wydzielane są duże ilości ciepła, a także gazów spalinowych. Są one zamknięte w małej łusce, co pozwala wygenerować wysokie ciśnienie, które działa jednakowo na wszystkie części łuski i pocisku.

Pocisk pod wpływem ciśnienia wyrywa się z łuski, przelatuje przez lufę z określoną prędkością i energią. Te ostatnie zależne są m.in. od samej masy pocisku, ciśnienia powstałych gazów, a także długości lufy.

Prędkość pocisku maleje wraz z oddalaniem się go od lufy. Jej wytracanie wiąże się także ze spadkiem energii, którą pocisk może uderzyć w cel. Zazwyczaj z broni krótkiej strzela się na odległość do 50 metrów.

Cena amunicji bocznego zapłonu

Amunicja bocznego zapłonu – jej cena zależy od kilku składowych, w tym m.in.:

  • producenta i kraju pochodzenia,
  • masy pocisku,
  • prędkości początkowej,
  • energii początkowej,
  • kalibru,
  • a także liczby sztuk w opakowaniu.

Koszt jednego naboju kaliber .22lr kształtuje się natomiast w granicach ok. 30 groszy – 70 groszy.

Amunicja bocznego zapłonu – opinie

Opinie o amunicji bocznego zapłonu uzależnione są zaś głównie od konkretnych modeli nabojów. Jest to jednak powszechnie stosowane rozwiązanie w broni małokalibrowej.

Przemawiają za tym liczne zalety, w tym m.in. bezpieczeństwo użytkowania, łatwość zatrzymywania przez naturalne kulochwyty, a także duża powszechność zastosowań (broń sportowa, myśliwska).

 

Amunicja bocznego zapłonu jest popularna wśród strzelców. Są to naboje przystępne cenowo o szerokim spektrum zastosowań. Jakiego kalibru broni najczęściej używacie?

[Głosów: 12   Average: 4.4/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *