ARTYKUŁYPRAWO

Pozwolenie na broń sportową

Co to jest pozwolenie na broń sportową i do czego uprawnia - Przeczytaj

Pozwolenie na broń sportową – jego uzyskanie wymaga przejścia pewnych procedur. Uprawnia ono do korzystania z broni konkretnego rodzaju. Zanim jednak zdecydujesz się rozpocząć starania o takie pozwolenie, powinieneś zapoznać się z przepisami dotyczącymi posiadaczy broni sportowej. Poniżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące pozwolenia na broń tego typu.

Czym jest broń sportowa?

Definicja broni palnej do celów sportowych znalazła się w art. 10, ust. 4, pkt. 4 UoAiB:

„Pozwolenie na broń (…) do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego).”

Natomiast w art. 10, ust. 5, pkt. 1-4 tego samego aktu prawnego określono zastrzeżenia dotyczące broni szczególnie niebezpiecznej, na które nie można uzyskać pozwolenia na broń.

Pozwolenie na broń sportową

Broń do celów sportowych może strzelać wyłącznie ogniem pojedynczym. Nie dozwolone jest, aby strzelała seriami lub ogniem ciągłym. Osoba posiadająca stosowne pozwolenie nie może posiadać broni, której nie znajdują ręczne wykrywacze metalu, a także inne urządzenia wykorzystywane do kontroli bagażu. Ten rodzaj broni nie może również występować w formie innego przedmiotu w zakamuflowanej formie.

Ogólnie rzecz ujmując, pojęcie broni do celów sportowej jest szerokie. Ma to głównie związek, z tym że istnieje wiele różnych konkurencji w sporcie strzeleckim. Z tego też względu wiele rodzajów broni znajdzie zastosowanie na tej płaszczyźnie.

Pozwolenie na broń sportową – co to jest?

Pozwolenie na broń do celów sportowych jest dokumentem, który poświadcza uprawnienia do posiadania broni konkretnego rodzaju (w tym przypadku sportowej). Wydaje się go na wniosek osoby zainteresowanej. Konieczne jest jednak przejście całej procedury uzyskania pozwolenia na broń.

Pozwolenie na broń sportową a uwarunkowania prawne

Wszelkie kwestie związane z pozwoleniem na broń sportową zawarte zostały w aktach prawnych.

Przenoszenie broni sportowej

Sposób przenoszenia broni sportowej reguluje art. 32. ust. 1 UoBiA:

„Art. 32. 1. Broń i amunicję należy przechowywać i nosić w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych”.

Dokładniej jednak kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji:

„§ 8. 1. Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach.
2. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała.
3. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2”
.

Broń sportową można jednak nosić przy sobie załadowaną. Magazynek może być podpięty, a nawet wypełniony amunicją.

W przypadku podróży środkami transportu publicznego broń musi być natomiast rozładowana. Wyjątkiem są jedynie osoby posiadające pozwolenie do ochrony osobistej, osób czy też mienia. Mają one prawo również do przewożenia broni z podpiętym i ładowanym magazynkiem. Musi być ona jednak zabezpieczona.

W domu broń należy przechowywać w szafie, sejfie lub też kasecie.

Utrata pozwolenia na broń sportową – kiedy grozi?

Pozwolenie na broń sportową może zostać cofnięte w przypadku, gdy:

  • osoba nie przestrzega ograniczeń nałożonych na nią przez właściwy organ policji (UoBiA, art. 10, ust. 7),
  • osoba wykazuje cechy określone w art. 15 ust. 1 UoBiA,
  • osoba nie zawiadomiła o utracie broni (art. 25, UoBiA),
  • osoba przemieszcza się z bronią, znajdując się pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub też innych substancji psychoaktywnych,
  • osoba posiadająca pozwolenie na broń nie dopełniła obowiązków i zasad określonych w art. 18, ust. 5 UoBiA,
  • ustały okoliczności faktyczne stanowiące podstawę do wydania pozwolenia na broń (np. posiadacz broni utracił licencję zawodniczą).

Pozwolenie na broń sportową – uprawnienia

Najprościej mówiąc, pozwolenie na broń uprawnia do posiadania broni przeznaczonej do celów sportowych. To z kolei upoważnia do uczestnictwa w zawodach strzeleckich, jak też uprawiania strzelectwa m.in.:

  • sportowego,
  • długodystansowego,
  • czarnoprochowego, historycznego i kurkowego,
  • westernowego,
  • dynamicznego.

Pozwolenie na broń sportową

Pozwolenie na broń sportową – krok po kroku

Uzyskanie pozwolenia na broń wymaga dopełnienia kilku formalności, a także przejścia całej procedury krok po kroku:

  1. Zapisz się do sportowego klubu strzeleckiego, a także naucz się strzelać i zapoznaj się z tajnikami użycia bronic sportowej.
  2. Przygotuj się do egzaminu na patent strzelecki (część teoretyczna i praktyczna).
  3. Po zaliczonym egzaminie wystąp o licencję sportową PZSS.
  4. Przejdź badania lekarskie.
  5. Złóż wniosek o pozwolenie na broń do celów sportowych (konieczne jest skompletowanie dokumentów).
  6. Po otrzymaniu pozwolenia na broń złóż wniosek o wydanie promes.
  7. Po otrzymaniu promes możesz kupić swoją pierwszą broń. Konieczne jest jej zarejestrowanie w ciągu 5 dni od dnia nabycia.
  8. Podczas rejestracji pierwszej broni otrzymasz legitymację posiadacza broni.
  9. Utrzymaj pozwolenie na broń sportową. Konieczne jest regularne startowanie w zawodach, a także opłacanie składek członkowskich w klubie.

Szczegółowiej cała procedura została jednak opisana w innym wpisie – tutaj.

Pierwsza broń do celów sportowych

Najczęściej jako pierwszą broń do celów sportowych nowi posiadacze pozwolenia wybierają karabinek AKM oraz broń krótką Glock 19.

AKM doceniany jest za dużą niezawodność. Działa po upadku w błoto, zasypaniu komory zamkowej piachem czy też zalaniu wodą. Jest to stosunkowo tani karabinek z przystępną cenowo amunicją.

Ponadto AKM jest stosunkowo łatwy w modyfikacji, a części zamienne i akcesoria można pozyskać w rozsądnych cenach. Dodatkowym atutem jest prostota rozkładania, jak też czyszczenia. To jednak od Ciebie zależy, jaką broń wybierzesz, mając pozwolenie do celów sportowych.

 

Pozwolenie na broń sportową uprawnia do uczestniczenia w zawodach strzeleckich. Warto pamiętać, że posiadając odpowiednie uprawnienia, otrzymujemy zarówno przywileje, jak i obowiązki. Dobrze jest je znać, aby z niedopatrzenia nie cofnięto nam pozwolenia na broń.

 

Jak myślicie, czy odnawianie licencji zawodniczej, powinno być jednym z warunków utrzymania pozwolenia na broń do celów sportowych?

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *