ARTYKUŁYBROŃ KRÓTKAPORADNIK

Pistolet gazowy

Czy na pistolet gazowy trzeba mieć pozwolenie?

Pistolet gazowy to jeden ze sposobów na zwiększenie swojego poczucia bezpieczeństwa. To nieśmiercionośna broń miotająca, która obezwładnia napastnika strumieniem rozpylonych toksycznych substancji. Dzięki temu ofiara ma czas na reakcję – zawiadomienie odpowiednich służb czy też ucieczkę.

Co warto wiedzieć o pistoletach gazowych? Jakie są ich rodzaje? Czy posiadanie broni gazowej wymaga pozwolenia?

Pistolet gazowy – czym jest?

Pistolet gazowy nie zawsze należy utożsamiać z określeniem broni palnej rozumianej w myśl art. 7 UoBiA. Według Polskiej Normy broń gazowa to:

„urządzenie w formie rewolweru, pistoletu lub w innym kształcie służące do wyrzucania chemicznych środków obezwładniających na odległość, za pomocą ładunku miotającego”.

Broń gazowa nie jest jednoznaczna z pojęciem broni palnej. Tym samym w wielu źródłach nie jest ona uważana za przedmiot niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka.

Podsumowując, pistolet gazowy jest bronią miotającą, której działanie opiera się na rozpylaniu substancji toksycznych w formie strumienia. Substancje te uwalniane są z naboju gazowego. Mogą spowodować m.in. atak kaszlu, silne łzawienie, nudności oraz zaburzenia koordynacji ruchowej.

Nic więc dziwnego, że jest to coraz częściej stosowana forma samoobrony i sposób na podniesienie własnego bezpieczeństwa.

Pistolet na gaz – do samoobrony

Po pistolet na gaz najczęściej sięgamy po to, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Jest to coraz powszechniejszy środek do samoobrony – zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.

Broni gazowej można używać jednak jedynie w samoobronie. Wszelkie ataki z użyciem pistoletów na gaz mogą podlegać sankcjom wynikającym z konkretnych paragrafów.

Pistolet gazowy – korzyści

Posiadanie pistoletu gazowego wiąże się z różnymi korzyściami, w tym m.in.:

  • zapewnieniem nieśmiercionośnej obrony na wypadek ataku napastnika,
  • zapewnieniem sobie możliwości ucieczki w sytuacjach kryzysowych,
  • zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa właścicieli takiego rodzaju broni,
  • a także możliwością obezwładnienia napastnika poprzez spowodowanie u niego np. kaszlu, łzawienia czy problemów z koordynacją ruchową.

jaki pistolet gazowy

Bezpieczeństwo używania pistoletów gazowych

Pistolet gazowy z pewnością zapewnia poczucie bezpieczeństwa i podnosi komfort użytkownika. Warto jednak znać zasady prawidłowego posługiwania się taką bronią, aby nie skrzywdzić siebie lub przypadkowych osób.

Niektóre miotacze gazu mogą do złudzenia przypominać pistolety będące pełnoprawną bronią palną. Ich atutem jest więc nie tylko odpowiedni sposób działania, ale także efektywny wygląd.

Podstawowym warunkiem bezpiecznego korzystania z broni gazowej jest odpowiedni sposób przenoszenia. Należy przymocować ją w taki sposób, aby łatwo było po nią sięgnąć, jednocześnie zabezpieczając przed ewentualnym samoistnym uruchomieniem.

Podczas konieczności użycia pistoletu gazowego należy skierować jego lufę w stronę napastnika. Warto jednak zaznaczyć, że miotacze gazu powinny być wykorzystywane z bliskiej odległości, aby zapewnić odpowiednio dużą skuteczność rażenia celu.

Sam strzał należy oddać energicznie i szybko, mocno trzymając pistolet w dłoni. W większości przypadków za wystarczający dystans do skutecznego zneutralizowania napastnika uważa się ok. 3 metry.

Niektóre modele broni gazowej nie mogą być użytkowane w pomieszczeniach oraz przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zaleca się sprawdzenie tej kwestii jeszcze przed zakupem.

Pistolety gazowe zazwyczaj wyposażone są w blokadę, która uniemożliwia ich samoczynne uruchomienie. Zawsze przed zabraniem ze sobą broni należy sprawdzić, czy jest ona właściwie zabezpieczona.

Broń gazowa do samoobrony – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej broni do samoobrony to pytanie, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Sam ręczny miotacz gazu może jednak nie budzić takiego respektu, jak pistolet gazowy, który do złudzenia przypomina prawdziwą broń. Z pewnością napastnik szybciej skapituluje, widząc pistolet niż gaz w aerozolu.

Pistolet gazowy – pozwolenie

Pistolet na gaz – czy wymaga pozwolenia? To jedno z najczęstszych wątpliwości, które pojawiają się w tej kwestii. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, na jaki typ broni się zdecydujemy.

Pozwolenia na broń nie wymaga ręczny miotacz gazu obezwładniającego, za pomocą którego można rozpylić gaz. Taki miotacz może mieć jednak kształt pistoletu, nadal pozostając urządzeniem, które można używać bez zezwolenia.

Pozwolenia natomiast wymaga broń palna gazowa. Podczas zakupu pistoletu gazowego do samoobrony należy zwrócić uwagę na jego parametry, dostosowując je do tych, które zakładają przepisy prawa.

gdzie kupić pistolet gazowy

Pistolety gazowe – rodzaje

W sklepach z militariami można znaleźć szereg różnorodnych rodzajów broni. Przed zakupem warto zrobić rozeznanie o konkretnych modelach, aby wybrać najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Konkretny rodzaj pistoletu gazowego oferuje określone możliwości jego wykorzystania.

Poszczególne modele różnią się między sobą m.in. mocą i trybem działania, a także ceną zakupu. Najpopularniejsze rodzaje pistoletów gazowych to:

  • pistolet hukowo-gazowy,
  • pneumatyczny pistolet gazowy,
  • a także broń gazowa palna.

Pistolet hukowo-gazowy

Pistolet hukowo-gazowy nie wymaga żadnego pozwolenia. Zaletą takiego modelu jest połączenie dwóch rozwiązań: wydzielania gazu oraz wydawanie sygnały dźwiękowego przypominającego odgłos wystrzału.

Generowany huk może wystraszyć napastnika, a taka broń do złudzenia będzie przypominała broń palną. Pistolet tego typu jest prosty w obsłudze, poradzą sobie z nią zarówno osoby młodsze (od 18. roku życia), jak i starsze. Broń hukowo-gazowa ma zasięg ok. 5 metrów.

Pneumatyczny pistolet gazowy

Pneumatyczny pistolet gazowy to m.in. miotacze gazu obezwładniającego. Są one wygodne w użyciu, wystarczy nacisnąć spust, aby obezwładnić napastnika chmurą gazu.  W tym przypadku zasięg jest jednak niższy niż w modelach hukowo-gazowych i wynosi ok. 2 metry.

Działanie broni tego typu opiera się na miotaniu substancjami toksycznymi, które występują w formie sprzężonego gazu. Tego typu rozwiązanie wymaga większej precyzji użycia oraz umiejętniejszego rozpylania.

Pistolet gazowy 9mm

Kaliber 9 mm jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych zarówno w przypadku broni palnej, jak i broni gazowej. Pistolet gazowy 9mm jest pistoletem półautomatycznym na kilka pocisków. Charakteryzuje się prostą obsługą oraz stosunkowo niewielką wagą. Można go mieć zawsze przy sobie, sprzyjają temu małe rozmiary broni.

Lufa w takiej konstrukcji jest zaprojektowana nieco inaczej niż w standardowym pistolecie. W niektórych częściach jest zaślepiona, aby zwiększyć skuteczność działania oraz wyeliminować wszelkie niebezpieczeństwa dla użytkownika.

Pistolet gazowy 9mm ma natomiast skuteczność i zasięg rażenia celu do ok. 9 metrów.

Cena pistoletów gazowych

Niektóre z modeli pistoletów gazowych można kupić w sklepach z militariami – także bez pozwolenia. Tego typu broń pozwala poczuć się bezpiecznie. Należy ją jednak trzymać w ukryciu, aby nie narazić się na niepotrzebne konsekwencje.

Oto szacunkowe ceny kilku przykładowych modeli pistoletów gazowych:

  • KOLTER RMG-19 Glock o zasięgu 4 metrów – ok. 150-200 złotych,
  • Arm Gas 22 o zasięgu ok. 3-4 metrów – ok. 150-180 złotych,
  • RMG-23 o zasięgu 4 metrów – ok. 100-130 złotych,
  • RMG Marks Gun 19 PRO o zasięgu ok. 3-4 metrów – ok. 170-200 złotych.

 

Broń gazowa jest kwestią sporną w polskim prawie. Większość modeli nie wymaga jednak posiadania pozwolenia. Można je kupić w sklepach z militariami i nosić przy sobie bez obaw o konsekwencje prawne. Należy jednak mieć świadomość, że po tego typu rozwiązanie należy sięgać w koniecznych przypadkach, np. w razie ataku napastnika. Głównym celem pistoletu gazowego jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa jego właściciela.

Korzystacie z pistoletów gazowych?

[Głosów: 16   Average: 3.9/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close