AktualnościARTYKUŁYOsprzęt / Akcesoria

Tarcze strzeleckie

Ściągnij Tarcze Strzeleckie w PDF

Strzelectwo sportowe zyskuje na popularności. Coraz więcej osób sprawdza swoje umiejętności na strzelnicach. Tarcze strzeleckie umożliwiają kontrolowanie wyników, a także dają realną możliwość oceny celności i skupienia. Co warto wiedzieć o tarczach strzeleckich? Jakie rodzaje tarcz są najpopularniejsze?

Tarcze do strzelania

Każdy strzelec, który chciałby rozwijać swoje umiejętności, z pewnością prędzej czy później zainteresuje się szeroką ofertą tarcz strzeleckim. Dzięki nim można śledzić swoje postępy na strzelnicy. Tarcze do strzelania to nieodłączny element treningów strzeleckich.

Co to jest tarcza strzelecka?

Tarcza strzelecka to arkusz papieru, na który naniesione zostały linie, kształty i kontury, które wyznaczają cel do strzelania. Tarcze wykorzystuje się na strzelnicach i przeznaczona do ostrzelania.

Każde trafienie w arkusz pozostawia otwory, na podstawie których określa się celność oddanych strzałów. Powstały z myślą o celach treningowych, umożliwiają ocenę zarówno celności, jak i skupienia.

Tarcze do strzelania – rodzaje

Możemy spotkać się z różnorodnymi tarczami strzeleckimi. Wśród najpopularniejszych rodzajów wymienia się natomiast:

  • tarcze klasyczne,
  • pistoletowe,
  • tarcze do karabinu pneumatycznego,
  • a także tarcze sylwetkowe.

Tarcze do strzelania klasyczne

Strzeleckie tarcze klasyczne wykorzystywane są zarówno do strzelania amatorskiego, jak i jako jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej strzelnicy sportowej. Wyróżnia je prosta, czytelna punktacja, która umożliwia szybkie podliczenie punktów. Klasyczne tarcze najczęściej mają kształt okręgu – im bliżej środka, tym więcej punktów za strzelanie można uzyskać.

Tarcze strzeleckie pistoletowe

Tarcza pistoletowa pozwala na ćwiczenie precyzji strzałów. Ma formę okręgu, w którym znajdują się mniejsze okręgi. Wszystkie mają wspólny punkt centralny. Zewnętrzne okręgi (najczęściej oznaczone od 1 do 6 punktów) mają kolor biały. Wewnętrzna część (od 7 punktów w górę) to barwa czarna.

Tarcze do strzelania z karabinu pneumatycznego

Standardowa tarcza strzelecka do karabinu pneumatycznego to kwadrat. Długość jego boku wynosi 45,5 mm, czarne pole na tarczy ma średnicę 30,5 mm. Natomiast pole będące „dziesiątką” to kropka o średnicy 0,5 mm – znajduje się ono w centralnej części tarczy.

Tarcze strzeleckie sylwetkowe

Popularnością cieszą się tarcze strzeleckie sylwetkowe. Na papier naniesione są kontury i kształty zwierzyny, gryzoni, złodziei, terrorystów, kowboja czy zombie. Popularna w tej kategorii jest natomiast tarcza strzelecka Francuz – przedstawia postać w kapeluszu z bronią skierowaną w kierunku strzelca.

Tarcze strzeleckie pdf

Tarcze do strzelania można kupić gotowe lub też samodzielnie wydrukować je na papierze. Duża różnorodność dostępnych tarcz strzeleckich pdf sprawia, że z pewnością każdy znajdzie odpowiedni model i wzór dla siebie.

Zazwyczaj tarcze w formacie pdf przystosowane są do wydruku na konkretnym rozmiarze papieru – A2, A3 czy A4. Pod artykułem umieściliśmy kilka tarcz strzeleckich, które z powodzeniem możecie wykorzystać na strzelnicy.

Tarcze strzeleckie IPSC

Tarcze IPSC przeznaczone są to rozgrywania konkurencji strzelectwa dynamicznego IPSC. Typowe tego typu modele podzielone są na 3 strefy trafień. Z daleka podział ten nie jest widoczny, jednak z bliska można już dokładnie przyjrzeć się precyzji strzałów.

Strzelectwo dynamiczne IPSC – co to jest?

Czym w ogóle jest strzelectwo dynamiczne IPSC? To dyscyplina sportu, która w Polsce staje się coraz popularniejsza. To skrót od International Practical Shooting Confederation (ang. Międzynarodowa Konfederacja Strzelectwa Praktycznego). Nazywane także strzelaniem praktycznym.

Głównymi zasadami jest ruch, celność (wynik) oraz presja czasu. Zawodnik ma przed sobą liczne cele, niektóre ruchome, jak również takie takie, które mogą reagować na trafienie. Pomiędzy umieszczonymi  w różny sposób celami znajdują się elementy, za których trafienie dostaje się punkty karne.

Strzelectwo dynamiczne jest bardzo atrakcyjne – zarówno dla samych uczestników, jak i widzów.

Tarcze strzeleckie do druku

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wydrukowanie tarcz strzeleckich, zadbaj o to, aby wydruk był na matowym, nieodbijającym światła papierze. Wszelkie odbłyski od tarczy mogą utrudnić strzelanie na strzelnicy, pogorszyć celność, jak również sprawić, że zniechęcisz się do treningu.

Dodatkowo, tarcze strzeleckie przeznaczone do druku powinny być o odpowiedniej, dostosowanej do konkretnego rozmiaru rozdzielczości. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że z dystansu wszelkie kontury, które powinny być widoczne, będą właściwie się odznaczały.

Jak więc można zauważyć, tarcze strzeleckie powalają w sposób realny ocenić celność i skupienie strzelca. Są niezastąpionym elementem treningów i z pewnością za ich alternatywę nie można uważać puszek czy innych przedmiotów. Dzięki ogólnej dostępności każdy może sięgnąć po taką tarczę, jaka jest odpowiednia dla jego potrzeb.

Która z tarcz strzeleckich jest waszą ulubioną?

 

ŚCIĄGNIJ SOBIE TARCZE

 

 

 

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close