ARTYKUŁYPORADNIK

Sklep z bronią

Po czym poznać dobry sklep z bronią?

Sklep z bronią to jedna z kilku branż gospodarki, które do rozpoczęcia działalności wymagają uzyskania odpowiedniej koncesji. Otrzymać ją mogą osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy, którzy spełniają konkretne warunki.

Kto może prowadzić tego typu działalność? Na co zwrócić uwagę, będąc klientem sklepu z bronią?

Kto może otworzyć sklep z bronią?

Koncesji na handel bronią udziela się osobom fizycznym, a także przedsiębiorcom. W art. 8. ust. 1-2 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym określone są warunki uzyskania koncesji.

W przypadku osób fizycznych są to:

  • polskie obywatelstwo lub innego państwa członkowskiego UE, Konfederacji Szwajcarskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
  • obywatelstwo innego państwa, o ile dana osoba uzyskała na terenie RP zezwolenie na pobyt stały lub też zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
  • ukończenie 25. roku życia lub 21. roku życia w przypadku rusznikarzy,
  • wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe,
  • udokumentowane przygotowanie zawodowe w związku z wykonywaniem lub kierowaniem działalnością gospodarczą o charakterze wytwarzania i obrotu bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi czy też technologiami i wyrobami o przeznaczeniu policyjnym lub wojskowym,
  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • niewykazywanie zaburzeń psychicznych oraz istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego,
  • brak skazania prawomocnym orzeczeniem za umyślne przestępstwo, przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe,
  • a także brak toczących się postępowań dotyczących umyślnego przestępstwa, przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

W przypadku przedsiębiorców są to:

  • brak wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzonego przez KRS,
  • a także udokumentowanie możliwości spełnienia warunków technicznych i organizacyjnych, które zapewnią właściwe wykonywanie działalności gospodarczej (określone w art. 9 wspomnianej powyżej ustawy).

Kto może otrzymać pozwolenie na handel bronią i amunicją?

Również w Rozporządzeniu Prezydenta RP z dnia 27 października 1932 r. Prawo o broni, amunicji i materiałach wybuchowych znalazł się zapis o tym, kto może otrzymać pozwolenie na handel bronią i amunicją.

Zgodnie z art. 4. tego dokumentu:

1)Bronią i amunicją wolno zawodowo handlować tylko na zasadzie pozwolenia władzy.

2)Przedsiębiorstwa wytwórcze mogą sprzedawać wytwarzaną przez siebie broń lub amunicję bez pozwolenia:

a)osobom, posiadającym pozwolenie na, handel bronią i amunicją (ust. 1), oraz
b)na zamówienie – osobom uprawnionym do nabywania broni lub amunicji zgodnie z przepisami niniejszego prawa.

Ponadto w art. 5., ust. 1 znalazły się informacje o tym, komu może zostać wydane pozwolenie:

a) posiadającej obywatelstwo polskie,
b) niekaranej sądownie za zbrodnię oraz występki z chęci zysku,
c) posiadającej zdolność do działań prawnych,
d) posiadającej odpowiednią umiejętność zawodową,
e) nietrudniącej się przemysłem okrężnym,
f) niewzbudzającej obaw, że wydanego pozwolenia użyje w celach szkodliwych dla interesów Państwa lub bezpieczeństwa publicznego.

Pozwolenie na handel bronią wydaje wojewódzka władza administracji ogólnej. Jeżeli na jaw wyjdą jakiekolwiek okoliczności, które uzasadniałyby odmowę wydania pozwolenia (zarówno istniejące przed jego uzyskaniem, jak i po jego uzyskaniu), władza ta powinna cofnąć uprawnienia.

jaka szafa s1

Do czego upoważnia pozwolenia na handel bronią?

Pozwolenie na handel bronią upoważnia do (art. 7. Rozporządzenia):

  • handlu poprzez sklep z bronią,
  • handlu amunicją do broni,
  • nabijania nabojów do broni palnej myśliwskiej,
  • a także przechowywania oraz sprzedaży prochu strzeleckiego do użytku osobistego.

Kiedy handel bronią jest niedozwolony?

Sklep z bronią to jedyne miejsce, w którym można legalnie kupić broń. Handel tego typu przedmiotami jest niedozwolony w przemyśle okrężnym oraz na targach gminnych, małych i wielkich.

Na wystawach oraz targach tematycznych (gospodarczych) możliwe jest sprzedawanie broni wyłącznie, jeżeli posiada się stosowne pozwolenie władz.

Powyższe przepisy dotyczą także sprzedaży amunicji i prochów strzeleckich.

Ponadto na drodze rozporządzenia minister spraw wewnętrznych może zakazać handlu niektórych rodzajów broni i amunicji lub też wprowadzić ograniczenia czy też specjalne warunki dotyczące sprzedaży tychże rodzajów broni i amunicji.

Sklep z bronią – różne dziedziny specjalizacji

Broń palna jest pojęciem bardzo szerokim. Pod tym terminem kryją się różne przedmioty. Najogólniej jednak mówiąc, broń jest narzędziem do zadawania ciosów, celowego rażenia obiektów, a także uprawiania niektórych sportów.

Podstawowy podział broni obejmuje rozróżnienie na broń:

Wiele najpopularniejszych sklepów z bronią znalazło swoją niszę, oferując swoim klientom szeroki wybór produktów z konkretnej dziedziny. Specjalizacja w danej grupie towarowej jest mile widziana, zwłaszcza dostosowana do odbiorców.

Osoby rozważające założenie sklepu z bronią powinny dobrze przeanalizować, w której dziedzinie czują się najpewniej. Nikogo nie dziwi punkt sprzedaży broni i akcesoriów myśliwskich, kolekcjonerskich czy też sportowych.

Coraz częściej jednak można spotkać się ze sklepami, które w swym asortymencie mają konkretny typ broni, np. broń deko.

Po czym poznać dobry sklep z bronią?

Dobry sklep z bronią, czyli jaki? Oto kilka cech, jakie powinno mieć takie miejsce.

  • Bezpieczny – wszystkie sprzęty oraz przedmioty na sprzedaż powinny być odpowiednio zabezpieczone. Konieczne są szafy lub sejfy. Ponadto w przypadku broni o mocy powyżej 17 dżuli należy spełnić wymogi przygotowania pomieszczeń określone przez ministra właściwego.
  • Prowadzony przez pasjonatów – jeżeli sklep z bronią prowadzony jest przez pasjonatów, doskonale znających konkretny temat, klient może zapytać o wszystko i mieć świadomość, że uzyska wyczerpującą odpowiedź. Większość osób odwiedzających sklepy pasjonuje się bronią i jest to ich hobby. Liczą więc na kompetentną obsługę.
  • O dobrych opiniach – obecnie opinie na temat praktycznie każdego sklepu można znaleźć w Internecie, m.in. na forach, a także grupach tematycznych.
  • Z polecenia znajomych – większość strzelców obraca się w kręgu innych posiadaczy broni. Może więc bez trudu zaczerpnąć wiedzy na temat polecanego sklepu.
  • Wyspecjalizowany w jednej branży – nie jest to cecha dobrego sklepu z bronią, lecz często pozytywnie postrzegana przez kupujących kwestia.

szafa s1 jaka

Przechowywanie zakupionej broni

Ważnym aspektem jest nie tylko zakup egzemplarzy w sklepie z bronią, ale również jej przechowywanie w mieszkaniu. W tym celu najlepiej sprawdzi się dobrze dopasowana szafa na broń. Takie rozwiązanie zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa, jak również pozwoli na wyeksponowanie zawartości.

Sejf na broń jest obowiązkowym elementem wyposażenia w domu każdego posiadacza pozwolenia na broń.

 

Sklep z bronią to miejsce, w którym można kupić wymarzony egzemplarz broni. Warto wybrać się do takiego punktu, w którym uzyskamy fachowe porady, a nasze wątpliwości w razie potrzeby zostaną rozwiane. Nie wszystkie osoby mogą jednak prowadzić tego typu działalność i o tym również dobrze jest pamiętać.

Czy macie ulubione sklepy z bronią?

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *