AktualnościARTYKUŁYBROŃ KRÓTKAPORADNIK

Jaki pistolet bocznego zapłonu?

Pistolet bocznego zapłonu może być wykorzystywany do polowania, strzelectwa sportowego oraz nauki i treningów strzelania. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli. Jaki pistolet bocznego zapłonu zatem wybrać? Czym kierować się podczas poszukiwania upragnionego modelu?

Jaki pistolet bocznego zapłonu wybrać i czym się kierować?

Pistolety bocznego zapłonu uważane są za uniwersalne. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze strzelectwem, a także w przypadku nauki strzelania. Na ich korzyść przemawiają nie tylko małe wymiary, ale także przystępna cenowo amunicja.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując pistolet bocznego zapłonu – jaki pistolet bocznego zapłonu wybrać?

Precyzja strzałów

Kaliber .22LR to zaskakująco precyzyjny pocisk, zwłaszcza z bliskiej odległości. Dlatego warto sprawdzić ułożenie przyrządów celowniczych oraz to, czy wygodnie jest nam celować z konkretnego modelu broni.

Kształt i ergonomia

Na komfort korzystania z broni wpływa również jej kształt i ergonomia. Pistolet powinien dobrze leżeć w dłoni, umożliwiając pewny chwyt. Zalecane jest więc przymierzenie się do konkretnego modelu.

Pistolet powinien być skonstruowany w taki sposób, aby wygodnie go obsłużyć. Mowa tu m.in. o możliwości dosięgnięcia palcami do wszystkich manipulatorów, w tym do języka spustowego. Ponadto uważa się, że broń powinna stanowić przedłużenie osi kości przedramienia.

Dostępność akcesoriów i części zamiennych

Ważnym aspektem podczas wyboru pistoletu bocznego zapłonu jest dostępność akcesoriów, kabur, przyrządów celowniczych oraz części zamiennych do konkretnego modelu. Niektóre z pistoletów cieszą się dużą popularnością, inne wręcz przeciwnie. W przypadku tych drugich dostępność akcesoriów i części zamiennych może być utrudniona.

Wielu posiadaczy kolekcji broni prędzej czy później decyduje się na pewne modyfikacje, dokupując do swojego pistoletu dodatkowe akcesoria.

jaki pistolet bocznego zapłonu

Amunicja

Broń bocznego zapłonu wykorzystuje naboje małokalibrowe. Zazwyczaj jest to kaliber .22. Amunicja bocznego zapłonu .22 LR (Long Rife) jest przystępna cenowo. Broń wykorzystująca tego typu naboje odznacza się mniejszą energią pocisku, znikomym odrzutem oraz dużo mniejszym hałasem podczas oddawania strzałów.

Dodatkowo w zależności od wybranego modelu pistolet ma różne pojemności nabojów.

Wzornictwo pistoletu

Niektórzy użytkownicy zwracają również uwagę na samo wzornictwo pistoletów. Broń bocznego zapłonu dostępna jest w wersjach klasycznych, a także bardziej nowoczesnych. Wszystko więc zależy od tego, jaki styl preferuje strzelec.

Jaki pistolet bocznego zapłonu wybrać, czyli kwestia budżetu

Ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas wyboru broni bocznego zapłonu, jest sam budżet, jakim dysponujemy. Czasami warto odłożyć zakup nieco w czasie i odłożyć większą sumę na zakup – wówczas będziemy mieli zdecydowanie większy wybór wśród dostępnych na rynku modeli.

pistolet 22lr jaki

Jaki pistolet bocznego zapłonu, czyli najchętniej wybierane modele

Wśród pistoletów bocznego zapłonu poleca się m.in.:

 • Ruger Mark IV,
 • Smith & Wesson SW22 Victory,
 • SW22,
 • Browning Buckmark,
 • Walther P22,
 • Heritage Rough Rider .22,
 • Ruger GP-100 .22,
 • Kel-Tec CP33,
 • Pardini SP,
 • Taurus TX-22,
 • Sig Sauer 1911-22.

 

Pistolety bocznego zapłonu uważa się za doskonałe narzędzie do nauki strzelania. Zawdzięczają to m.in. łatwości obsługi, niewielkiemu odrzutowi oraz precyzji strzelania. Powyższy wpis powinien ułatwić znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaki pistolet bocznego zapłonu wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań upragnionego modelu.

[Głosów: 18   Average: 2.6/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz też
Close