AktualnościBROŃ BEZ ZEZWOLENIAPORADNIK

Jaki gaz pieprzowy kupić?

Najlepszy gaz pieprzowy, czyli jaki?

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do samoobrony, obok pałki teleskopowej czy paralizatora, jest gaz pieprzowy. To preparat chętnie wybierany zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest od wielu czynników. Jaki gaz pieprzowy kupić?

Jaki gaz pieprzowy kupić: co to jest gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy zawiera substancje drażniące, które bazują na wyciągu z roślin pieprzowych. Dzięki umieszczeniu ich w ciśnieniowych pojemnikach możliwe jest skierowanie strumienia preparatu w stronę napastnika i obezwładnienie go.

Podstawowym składnikiem gazu pieprzowego jest OC, czyli Oleoresin Capsicum. Podczas kontaktu ze skórą lub błonami śluzowymi pojawia się reakcja podobna do alergicznej. Jej objawami są m.in. uczucie silnego pieczenia, ograniczona możliwość złapania oddechu, a także chwilowe oślepienie. Napastnik jest wówczas zdezorientowany, a ofiara ma szansę na ucieczkę i wezwanie pomocy.

Gaz pieprzowy wykazuje skuteczność także w przypadku osób pod wpływem alkoholu, narkotyków czy też nadmiernie pobudzonych. Ponadto sprawdzi się w razie ataku agresywnych zwierząt. Gaz pieprzowy nie powoduje trwałych obrażeń, dlatego też może być bezpiecznie używany w ramach obrony koniecznej.

Rodzaje gazów pieprzowych

Jaki gaz pieprzowy kupić, skoro występuje kilka jego rodzajów? Oto podstawowe informacje o typach gazu pieprzowego.

Gaz pieprzowy w żelu

Gaz pieprzowy żelowy dzięki swej konsystencji pozwala na używanie go w pomieszczeniach zamkniętych. Trudno usunąć jego pozostałości ze skóry. Niektóre preparaty mają składnik widoczny pod ultrafioletem. Nie jest podatny na warunki pogodowe (m.in. wiatr) oraz ma duży zasięg. Wymaga jednak większej precyzji podczas celowania.

Mgła/stożek

Gaz pieprzowy mgła po rozpyleniu przyjmuje formę stożka. Dzięki temu pokrywa większy obszar po użyciu. Taka forma rozpylania dobrze sprawdzi się np. podczas obrony przed grupą napastników lub w przypadku gdy dokładne wycelowanie jest utrudnione. Forma mgły ma jednak ograniczony zasięg, a także jest bardziej podatna na warunki atmosferyczne (m.in. wiatr, deszcz).

Strumień/punkt

Gaz pieprzowy w formie strumienia jest rozpylany pod postacią wąskiej strugi. Zasięg tego rodzaju gazu pieprzowego jest mniejszy niż w przypadku mgły. Atutem jest jednak niższa podatność na czynniki atmosferyczne (wiatr, deszcz). Gazy strumieniowe wymagają celnego trafienia napastnika w okolice oczu.

Piana

Gaz pieprzowy w formie piany po trafieniu w cel przywiera do niego. Następnie zaczyna się pienić, co zwiększa powierzchnię działania. Piana utrzymuje się dłużej, więc napastnik musi poświęcić więcej czasu na usunięcie z powierzchni skóry gazu pieprzowego. Podatność na czynniki atmosferyczne określa się jako średnia. Aby unieszkodliwić napastnika, należy wycelować w jego twarz. Piana może być również wykorzystywana w pomieszczeniach.

Gaz pieprzowy 360°

Coraz częściej można spotkać się z gazem pieprzowym 360°. Jest to preparat, który działa nawet wtedy, gdy puszka jest obrócona do góry dnem. Takie rozwiązanie sprawdzi się w dynamicznych sytuacjach.

W formie miotacza czy pistoletu?

Gaz pieprzowy może występować w formie miotacza ręcznego lub pistoletu.

Miotacz ręczny zazwyczaj występuje w formie pojemnika w kształcie walca z przyciskiem i dyszą. Użycie takiego preparatu jest intuicyjne – porównywalne do korzystania z dezodorantu lub lakieru do włosów.

Miotacz pistoletowy to natomiast pojemnik z gazem umieszczony w obudowie, która przypomina prawdziwą broń palną. W tym przypadku język spustowy uruchamia dyszę, która uwalnia gaz przez lufę. Napastnik na pierwszy rzut oka nie jest w stanie określić, czy ma do czynienia z prawdziwą bronią, czy też jej repliką. Chwyt pistoletowy i lufa umożliwiają zwiększenie precyzji strzału.

Jaki gaz pieprzowy kupić? Na co zwrócić uwagę?

Kupując gaz pieprzowy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Wśród najważniejszych z nich wymienia się nie tylko rodzaj preparatu (omówiony powyżej), ale także m.in.:

  • pojemność,
  • moc,
  • zasięg,
  • okres przydatności.

Im większa pojemność, tym większy zapas substancji drażniącej. Tym samym przekłada się to na dłuższą i bardziej intensywną obronę. Większa pojemność to również większe ciśnienie robocze, zwiększony zasięg oraz mniejsza podatność na czynniki atmosferyczne (m.in. wiatr). Pojemność gazu należy uzależnić od jego przeznaczenia oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Pamiętajmy jednak, że preparat do samoobrony powinien być przede wszystkim dyskretny.

Istotnym aspektem jest moc gazu pieprzowego. Siła jego działania zależy od różnych wskaźników, w tym m.in. OC i SHU. Im wyższe te wskaźniki, tym lepiej. O dobrej jakości gazu świadczy stężenie OC na poziomie co najmniej ok. 10 proc. Wskaźnik SHU określa drażniące właściwości preparatu. Dobrym wynikiem jest ok. 2 mln SHU.

Należy zwrócić uwagę na zasięg gazów pieprzowych. Jest on różny i może wynosić nawet 6 m. Większym zasięgiem charakteryzują się preparaty w formie żelu.

Ostatnim elementem, który warto uwzględnić, jest okres przydatności. Zaleca się wymieniać preparat raz na 9-12 miesięcy. Ponadto raz na 3 miesiące należy przetestować drożność dyszy poprzez krótkie naciśnięcie spustu (przycisku).

Najmocniejszy gaz pieprzowy

Jaki gaz pieprzowy kupić, aby był najmocniejszy? Producenci preparatów co jakiś czas wprowadzają na rynek nowości, które różnią się między sobą swoimi właściwościami. Wśród najbardziej cenionych marek gazów pieprzowych wymienić można: Walther, Perfecta, Fox, TM, Ballistol Klever, Holsters HPE, Security Equipment Corporation oraz NATO Defense.

Gdzie kupić gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy najlepiej kupować w oficjalnych sklepach oraz sklepach specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów militarnych. Nie należy nabywać gazów pieprzowych od prywatnych sprzedawców, np. na aukcjach internetowych. Może okazać się, że nowy i nieużywany preparat jest tak naprawdę zużyty w jakiejś części.

 

Gdy już wiesz, jaki gaz pieprzowy kupić, warto także wiedzieć, jak radzić sobie w razie przypadkowego użycia preparatu. Należy przemyć skórę mlekiem lub płynnym tłuszczem roślinnym. Nie wolno używać wody, zwłaszcza ciepłej, ponieważ może ona spotęgować działanie gazu.

[Głosów: 3   Average: 5/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close