Repliki broni palnej
Co to są repliki broni palnej i gdzie je kupić?
Repliki broni palnej są wierną kopią oryginalnych modeli. Wiele z nich świadczy o bogatej historii militariów, a także pozwala rozwijać zdolności strzeleckie w sposób bezpieczny.
Dzisiaj odpowiadamy, czy zakup repliki broni palnej wymaga pozwolenia? Jak kształtują się ceny takich modeli? Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu?
Co to są repliki broni palnej?
Ani w Ustawie o broni i amunicji, ani w kodeksie postępowania administracyjnego nie znalazła się definicja wyjaśniająca, czym są repliki broni palnej.
Według Słownika języka polskiego PWN replika to:
>> wierna kopia czegoś,
>> kopia dzieła sztuki wykonana przez autora oryginału,
>> a także wierne odtworzenie jakiegoś wzoru, schematu lub sytuacji w nowych okolicznościach lub nowym miejscu.
Zatem można przyjąć, że replika broni palnej to wierna kopia tejże broni, odwzorowana według schematu. Replikę należy jednak odróżnić od falsyfikatu. Ten z kolei jest przywłaszczeniem znaku towarowego lub wzoru zastrzeżonego producenta.
Repliki broni palnej w kontekście historycznym
Jednym z wynalazków, które stworzył człowiek, jest broń. To, w jaki sposób zmieniała się na przestrzeni wieków, jest świadectwem, dowodem aktywności ludzkiej. Zarówno mechaniczne właściwości, jak i wygląd poszczególnych modeli jest uwarunkowany zmianami technologicznymi cywilizacji.
Repliki broni palnej to potwierdzenie bogatej historii militariów oraz praktyczna nauka na temat tego, w jaki sposób rozwijały się technologie strzeleckie od czasu pierwszego użycia kamienia do celów obronnych.
Co to jest Air Soft Gun?
Czasami można spotkać się z określeniem Air Soft Gun (ASG). Co się pod nim kryje? Są to repliki broni palnej najczęściej wykonane w skali 1:1, jednak spotykane są i w innej wielkości. Mogą strzelać plastikowymi kulkami 6 mm lub 8 mm. Czasami można spotkać się z kulkami metalowymi, jednak ze względu na ich właściwości balistyczne są zakazane przez większość środowisk airsoftowych.
Air Soft Gun wykorzystywana jest m.in. podczas rozgrywek airsoftowych, treningów grup paramilitarnych oraz ćwiczeń taktycznych.
Zgodnie z polskim prawem repliki ASG nie są bronią. Ich działanie opiera się jednak na działaniu broni pneumatycznej. Zazwyczaj do nadawania pędu kulce wykorzystywane jest sprzężone powietrze lub też gaz. Energia pocisku jest jednak bardzo mała.
Repliki broni palnej – klasyfikacja ze względu na zasilanie
Repliki broni palnej można sklasyfikować z podziałem na rodzaj zasilania. Są to:
- repliki sprężynowe (konieczne jest przeładowanie po każdym strzale),
- zasilane gazowo repliki (kapsuła CO2, green gas),
- repliki elektryczne (zasilane wbudowanym akumulatorem).
Repliki sprężynowe
Replika sprężynowa wymaga ręcznego przeładowania po każdym oddanym strzale. Przeładowanie pozwala na naciągnięcie sprężyny, co jest konieczne, aby broń mogła wystrzelić.
Tego typu model składa się z cylindra, tłoka oraz sprężyny. Sprężyna rozpędza tłok, który jest odpowiedzialny za sprężenie powietrza w cylindrze. Uzyskana energia przekazywana jest kulce. Najczęściej repliki sprężynowe wykonane są z polimeru.
Energia skokowa mieści się w widełkach od 200 fps (pistolety) do 450 fps (karabiny snajperskie). Zaletą replik sprężynowych jest duża odporność na warunki pogodowe. Wyróżnia je brak możliwości strzelania serią, co jednak często pozwala na skupieniu się na precyzyjniejszym strzelaniu.
Repliki zasilane gazowo
Repliki gazowe, nazywane gaziakami, zasilane są green gazem. Jest to mieszanka propanu z olejem silikonowym. Powszechne jest także zasilanie kapsułami z dwutlenkiem węgla. Takie rozwiązanie zapewnia dużą prędkość początkową, a także pozwala na strzelanie seriami.
Wyróżnia je również działanie systemu blow back, czyli ruch zamka podczas strzału. Podobnie jak w przypadku broni palnej po opróżnieniu magazynka zamek pozostaje w tylnym położeniu. Do wykonania replik gazowych wykorzystuje się zazwyczaj z metal oraz polimer.
Odróżnia je realistyczne wykonanie ze względu na użyte materiały, masę i wygląd, a także działanie. Z tego też względu cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników.
Repliki gazowe mają jednak kilka słabych punktów. Jednym z nich jest duża wrażliwość zaworów. Ponadto gaz bywa wrażliwy na niskie temperatury, co może uniemożliwić korzystanie z tego typu replik w niektórych warunkach. Warto także zaznaczyć, że wymagają one regularnej i dokładnej konserwacji.
Niektórzy użytkownicy zwracają również uwagę na to, że potrzebna jest duża ilość gazu, aby naprawdę cieszyć się strzelaniem i strzelać długi czas. To natomiast może nieco podnosić koszty eksploatacji repliki gazowej.
Problemem jest również tzw. efekt syfonu. Polega on na wypuszczeniu całego gazu podczas jednego strzału.
Repliki elektryczne
Repliki elektryczne (AEG) charakteryzują się realistycznym odwzorowaniem i wysokim podobieństwem do broni palnej. Ich zaletą jest możliwość strzelania serią, duży zasięg oraz duża baza akcesoriów.
Repliki elektryczne zasilane są akumulatorami złożonymi z ogniw Ni-mh lub ogniw litowo-polimerowych. Silnik za pomocą przekładni naciąga sprężynę, dzięki czemu następuje sprężenie powietrza w cylindrze i tłoku. Konstrukcja modeli elektrycznych jest jednak nieco bardziej skomplikowana niż gazowych oraz sprężynowych.
Wpływ na samo działanie AEG oraz żywotność mechanizmów i bezawaryjność ma jakość użytych materiałów wraz z precyzją wykonania. Repliki elektryczne mogą strzelać ogniem ciągłym oraz pojedynczym.
Zazwyczaj magazynki mieszczą od 200 do nawet 2500 kulek. Coraz powszechniej można jednak spotkać magazynki o identycznej pojemności jak w przypadku broni palnej, co daje realniejsze odczucia podczas użytkowania oraz motywuje do rozważnego strzelania.
Zasięg repliki elektrycznej wynosi ok. 50 metrów. Po odpowiednich modyfikacjach można go zwiększyć nawet do 100 metrów.
W przypadku modeli akumulatorowych należy liczyć się z tym, że w warunkach zimowych, mogą mieć one mniejszą wydajność i tym samym szybciej się rozładowywać.
Repliki broni palnej – najpopularniejsze rodzaje
Wśród popularnych historycznych replik broni palnej wymienić można:
- garłacze,
- pistolety na zawieszkach,
- muszkiety,
- pistolety kapiszonowe,
- pistolety skałkowe,
- rewolwery – colty,
- strzelby,
- winchestery.
Repliki broni palnej a pozwolenie na broń
Według art. 11 UoBiA pozwolenia na broń nie wymagają m.in.:
„9) posiadania broni pneumatycznej,
10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni”.
Zakup oraz korzystanie z ASG jest legalne i nie wymaga posiadania pozwolenia na broń. Należy jednak pamiętać o tym, że repliki tego typu wiernie odwzorowują prawdziwą broń i osoby niezaznajomione z militariami mogą je uznać za prawdziwą broń, a tym samym poczuć się zagrożone.
Dlatego też zaleca się przemieszczanie z ASG w pokrowcach w miejscach publicznych. Warto także wspomnieć, że airsoft ma swoje własne prawo. Niektóre zachowania graczy (np. celowanie do ludzi, straszenie bronią) mogą skutkować wykluczeniem ze społeczności graczy.
UoBiA przewiduje również, że osoby posiadające broń rozdzielnego ładowania (czarnoprochową) sprzed 1885 roku (lub jej repliki), gdzie ładunek miotający i kula nie są zespolone w jeden pocisk, również nie muszą ubiegać się o pozwolenie na broń.
Repliki broni palnej – cena
Ceny replik broni palnej mogą być różne. W przypadku broni palnej rozdzielnego ładowania zależą m.in. od stanu. Pistolety czarnoprochowe można kupić od ok. 800 złotych wzwyż.
Natomiast w przypadku replik ASG należy liczyć się z wydatkiem rzędu:
- replika sprężynowa – do 2000 złotych,
- gazowa – od 200 złotych wzwyż,
- replika elektryczna – od 400 złotych do nawet 10000 złotych.
Repliki broni palnej – gdzie kupić?
Repliki broni palnej należy kupować w sprawdzonych sklepach z bronią lub militariami. Nawet egzemplarze bez pozwolenia powinno się nabywać od sprawdzonych sprzedawców.
Repliki broni palnej to pewnego rodzaju sposób na możliwość posługiwania się bronią bez pozwolenia. Szczególny rodzaj stanowią modele ASG, które umożliwiają rozgrywanie meczów pomiędzy graczami, fanami militariów.
Czy macie w swojej kolekcji jakieś modele replik broni palnej?