ARTYKUŁYOsprzęt / AkcesoriaPORADNIK

Kolimator

Czym jest kolimator i co warto o nim wiedzieć?

Kolimator to urządzenie wykorzystujące zjawisko kolimacji. Dzięki doposażeniu broni w ten element możliwe jest szybkie złożenie się do strzału oraz poprawienie celności. Co warto wiedzieć o kolimatorach? Jakie są rodzaje tego typu urządzeń? Z jakim wydatkiem należy się liczyć?

Co to jest kolimator?

Kolimator nazywany jest także celownikiem kolimatorowym. To urządzenie wyposażone w prosty układ elektroniczny. Jego zadaniem jest zastąpienie tradycyjnej muszki oraz szczerbinki.

Strzelec, który patrzy przez kolimator zamontowany na broni, widzi najczęściej czerwoną kropkę wyświetlaną w soczewce celownika. Punkt ten jest wygenerowany przez źródło światła wbudowane w celowniku. W trakcie celowania kropka powinna natomiast zostać nakierowana na cel.

Kolimator wykorzystuje zjawisko kolimacji – stąd też jego nazwa. Polega ono na uzyskaniu wiązki światła o niskiej rozbieżności. Urządzenie musi być zasilane, co dla niektórych stanowi pewną niedogodność. Zazwyczaj wyposażone jest w baterię. Niektóre modele dodatkowo wykorzystują ogniwa solarne.

W porównaniu do lornetki czy lunety kolimator nie wymaga zamykania jednego oka. Zastosowanie celownika kolimatorowego poprawia precyzyjne pole widzenia.

Kolimator skonstruowano w latach 60. ubiegłego wieku z myślą o celach wojskowych. Chodziło przede wszystkim o skrócenie czasu niezbędnego do wycelowania w obiekt. Znalazł powszechne zastosowanie w wojskach liniowych oraz służbach specjalnych.

Jak zamontować kolimator?

W zależności od modelu broni można spotkać się z różnymi systemami montażu. Zazwyczaj jest to szyna RIS, będąca standardem w krajach NATO (nie we wszystkich rodzajach uzbrojenia). Czasami wymagane bywa zastosowanie specjalnego adaptera.

Należy pamiętać, że w przypadku broni palnej zalecane jest montowanie wyłącznie kolimatorów dedykowanych broni palnej. Celowniki kolimatorowe do replik ASG lub wiatrówek zainstalowane na broni palnej mogą szybko ulec zniszczeniu na skutek silnych wibracji czy wstrząsów podczas oddawania strzałów.

Kolimatory najlepiej spisują się na pistoletach pneumatycznych o krótkim zasięgu strzału. Z karabinkami najczęściej lepiej współpracują celowniki optyczne.

Do czego służy kolimator?

Podstawowym zastosowaniem kolimatora jest skrócenie czasu celowania, a także podniesienie celności strzału. Rozwiązanie to świetnie się spisuje podczas złych warunków pogodowych oraz przy niewystarczającym oświetleniu.

W przypadku zastosowania w służbach mundurowych celownik kolimatorowy może uratować życie żołnierzowi poprzez uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem. Natomiast strzelec sportowy może liczyć na uzyskanie lepszych wyników podczas zawodów.

Dlaczego warto wyposażyć się w celownik kolimatorowy?

Istnieje kilka powodów, dla których warto wyposażyć się w kolimator. Wśród nich wyróżnić można m.in.:

  • wspomniane skrócenie czasu celowania do minimum w porównaniu do zgrywania ze sobą muszki i szczerbinki,
  • zwiększenie komfortu podczas strzelania nocą oraz w ciemnych pomieszczeniach,
  • a także duża różnorodność modeli kolimatorów sprawia, że każdy strzelec znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb.

Rodzaje kolimatorów

W sklepach zazwyczaj można spotkać się z trzema podstawowymi rodzajami kolimatorów:

  • zamkniętymi,
  • otwartymi,
  • a także holograficznymi.

Poszczególne modele różnią się między sobą budową, jak również zastosowaniem.

Kolimator zamknięty

Kolimatory zamknięte przypominają swą budową lunety. Jest to tubus z zamkniętym w środku układem. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie soczewek z powiększeniem.

Celowniki kolimatorowe zamknięte mają zastosowanie m.in. w myślistwie. Ma to związek z zapewnieniem dobrej osłony przed działaniem słońca.

Kolimator otwarty

Kolimatory otwarte odznaczają się prostszą budową niż ich zamknięte odpowiedniki. Składają się z diody, ramki oraz szybki. Takie rozwiązanie zapewnia dobry wgląd na to, co dzieje się w otoczeniu.

Celowniki kolimatorowe otwarte stosuje się m.in. w broni palnej, wiatrówkach, a także uzbrojeniu ASG.

Hologram

Hologram to typ kolimatora otwartego. W jego przypadku punkt nie jest projektowany na szybce, lecz przechodzi przez hologram, wpadając bezpośrednio do oka strzelca. Takie rozwiązanie likwiduje zjawisko paralaksy. Dodatkowym atutem jest także to, że siatka nie zasłania celu. Zaprojektowany z myślą o rażeniu ogniem na większe odległości.

Jak wybrać odpowiedni kolimator?

Kolimator powinien być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb strzelca. Decyzja o konkretnym modelu zależy więc od tego, w jakich rozgrywkach zamierza uczestniczyć użytkownik oraz z jakiej broni korzysta.

Jak ustawić kolimator?

Celownik kolimatorowy ma dwa pokrętła, które służą do mechanicznej regulacji pionowej i poziomej. Z ich pomocą można ustawić celownik po zamontowaniu go na broni. Punkt celowania powinien zostać zgrany z punktem trafienia. Kolimator ustawia się na zasadach podobnych do ustawiania lunety.

Właściwie ustawiony celownik kolimatorowy zapewnia odpowiednie współgranie obu punktów. Ponadto urządzenie wyposaża się we włącznik diody LED, będącej źródłem światła. Włącznik może występować pod różną postacią: suwakowy, pokrętło czy też z regulacją natężenia światła.

Najlepszym miejscem do ustawiania kolimatora jest strzelnica, gdzie na bieżąco można porównywać osiągane wyniki, jak również dokonywać ewentualnych korekt ustawień.

Cena kolimatorów

Ceny kolimatorów bywają bardzo zróżnicowane i zależą od konkretnego modelu oraz producenta. Najprostsze modele do broni palnej to wydatek kilkuset złotych. Natomiast bardziej zaawansowane – nawet kilku tysięcy złotych.

Nie należy decydować się na tanie celowniki kolimatorowe. Nie tylko mogą one nie spełniać swojej funkcji, ale także uniemożliwiać właściwe ustawienie. Ponadto mogą bywają wykonane z niskiej jakości materiałów. Zaleca się sięganie po urządzenia znanych producentów.

 

Kolimator to urządzenie, które w realny sposób skraca czas gotowości do oddania strzału. Coraz powszechniej spotyka się go nie tylko w strzelectwie sportowym, ale również w myślistwie. Zróżnicowanie pod względem rodzajów pozwala dobrać celownik kolimatorowy do potrzeb strzelca.

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close