Rodzaje broni palnej zostały określone w ustawie o broni i amunicji. Istnieje również nieco inny podział – na broń krótką oraz długą. To szeroki temat, który pokrótce omówimy w tym artykule. Zapraszamy do lektury.
Broń palna – definicja
Definicja broni palnej znalazła się w art. 7 ustawy o broni i amunicji. Pod tym pojęciem kryje się każda przenośna broń lufowa, która miota lub jest przeznaczona do miotania pocisków (jednego lub większej ilości) bądź też substancji.
Bronią palną w rozumieniu tej definicji nazywa się każdy przedmiot przystosowany do miotania pocisków lub substancji. W myśl UoBiA jest to także broń palna sygnałowa oraz broń palna alarmowa.
Rodzaje broni palnej według różnych kryteriów
Rodzaje broni palnej można określić według różnych kryteriów. Najpopularniejszym podziałem jest podział ze względu na budowę, a także ze względu na powtarzalność strzałów.
Rodzaje broni palnej – podział ze względu na budowę
W tym przypadku wyróżnia się broń krótką oraz broń długą. Krótka to przede wszystkim pistolety i rewolwery. Broń długa to natomiast karabiny oraz strzelby. Za pośrednie typy uważa się karabinki, a także pistolety maszynowe.
Rodzaje broni palnej – podział ze względu na powtarzalność strzałów
Historia rozwoju broni palnej jest bardzo rozbudowana. Pierwsze egzemplarze były oddzielnego załadunku. Osobno ładowano zarówno pocisk, jak i proch. Dopiero z czasem wynaleziono nabój, który nie wymagał dodatkowych elementów do wystrzelenia pocisku.
Rodzaje broni palnej były stopniowo rozbudowywane. Głównym celem, który przyświecał kolejnym projektom, było doskonalenie sposobu załadunku. Podążało to w kierunku tego, aby broń mogła jak najszybciej oddać całą sekwencję strzałów.
Podział broni palnej ze względu na powtarzalność strzałów:
- Broń jednostrzałowa nieautomatyczna – za każdym razem po wystrzeleniu pocisku konieczne jest ręczne wprowadzenie kolejnego naboju do komory zamka. Taki model nie ma magazynka.
- Broń powtarzalna nieautomatyczna – za pomocą przeładowania nowy nabój może zostać wprowadzany z magazynka do komory zamka.
- Broń samopowtarzalna automatyczna – energia strzału poprzedniego pocisku sprawia, że nowy nabój jest automatycznie ładowany do komory zamka z magazynka. Oddanie kolejnego strzału wymaga ponownego naciśnięcia języka spustowego.
- Broń samoczynna automatyczna (maszynowa) – energia strzału poprzedniego pocisku również sprawia, że nowy nabój jest automatycznie ładowany do komory zamka z magazynka. Jednak do oddania kolejnego strzału wystarczy trzymanie wciśniętego języka spustowego. Ten rodzaj broni palnej zarezerwowano jednak głównie dla służb mundurowych.
Typy broni palnej w świetle ustawy o broni i amunicji
Pozwolenie na broń uprawnia do posiadania różnych rodzajów broni oraz amunicji do niej. Klasyfikację w zależności od celu zezwolenia uwzględniono w art. 10, ust. 4 UoBiA. Wynika z niego następujący podział:
- broń do celów ochrony osobistej:
- palna gazowa, bojowa, alarmowa pod postacią pistoletów lub rewolwerów (kaliber od 6 mm do 12 mm),
- paralizatory o średniej wartości prądu w obwodzie powyżej 10 mA,
- miotacze gazu obezwładniającego,
- broń do celów ochrony osób i mienia:
- palna gazowa, bojowa, alarmowa pod postacią pistoletów lub rewolwerów (kaliber od 6 mm do 12 mm),
- paralizatory o średniej wartości prądu w obwodzie powyżej 10 mA,
- miotacze gazu obezwładniającego,
- pistolety sygnałowe,
- pistolety maszynowe (kaliber od 6 mm do 12 mm),
- strzelby powtarzalne (kaliber wagomiarowy 12),
- karabinki samoczynne (kaliber od 5,45 mm do 7,62 mm),
- broń do celów łowieckich (myśliwskich):
- dopuszczona do polowań na podstawie odrębnych przepisów (Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowań oraz znakowania tusz),
- bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi (kaliber do 6 mm),
- centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi (kaliber do 12 mm),
- gładkolufowa,
- przystosowana do strzelania z wykorzystaniem wyłącznie prochu czarnego (dymnego),
- broń do celów szkoleniowych:
- wymieniona w punktach dotyczących egzemplarzy do celów ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, łowieckich oraz sportowych,
- broń do celów rekonstrukcji historycznych:
- alarmowa lub inna broń palna, która przeznaczona jest do strzelania amunicją ślepą (również samoczynna),
- broń do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych:
- wymieniona w punktach dotyczących egzemplarzy do celów ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, łowieckich, sportowych oraz do celów rekonstrukcji historycznych.
Jak więc można zauważyć, rodzaje broni palnej to rozbudowany temat. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj klasyfikacji przyjmiemy i w jakim celu to rozróżnienie będzie nam potrzebne.
Jaką klasyfikację broni stosujecie?