Jaka kabura do pistoletu – rodzaje kabur do pistoletów
Jaką kaburę do pistoletów wybrać?
Jaka kabura do pistoletu? To jedno z pytań, które z pewnością pojawia się po zakupie broni. Na rynku dostępne są modele wykonane z różnych materiałów, oferujące przeróżne funkcjonalności i sposoby przenoszenia broni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając kabury do pistoletu.
Jaka kabura do pistoletu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Z dużym prawdopodobieństwem większość strzelców poświęca wiele czasu na poszukiwanie odpowiedniego modelu broni. Pomimo tego, że dobór kabury może wydawać się nieistotny, warto pamiętać o tym, że sposób noszenia broni jest tak samo ważny, jak jej wybór. To on gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
Materiał, z jakiego wykonana jest kabura
Kabury do pistoletu wykonuje się z różnych materiałów. Każdy z nich ma inne właściwości. Najpopularniejsze modele produkuje się ze skóry, materiału Kydex, nylonu czy hybrydy.
- Skóra – to materiał wytrzymały, który dopasowuje się do kształtu broni i ciała, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Z czasem może się nieco rozciągać, dlatego też zaleca się systematyczną pielęgnację i konserwację.
- Kydex – to tworzywo termoplastyczne. Nie rozciąga się i jest niezwykle wytrzymałe. Materiał jest sztywny i trzyma swój kształt. Krawędź kabury może zostać użyta do awaryjnego przeładowania broni. Z reguły jednak pokrowce z kydexu dedykowane są do konkretnego modelu broni.
- Nylon – to kabury uniwersalne, materiałowe. Materiał ten nie sprawdza się jednak w przypadku kabur wewnętrznych, noszonych bezpośrednio przy ciele, ponieważ może powodować niekomfortowe obtarcia.
- Hybrydy – to połączenie dwóch lub więcej materiałów. Coraz częściej można spotkać zestawienie skóry z kydexem. Zadaniem takiego zabiegu jest wydobycie zalet zastosowanych materiałów.
Rodzaj przymocowania broni do kabury
Zawsze warto zwrócić uwagę na to, w jakie zabezpieczenia wyposażona jest kabura. To one decydują m.in. o łatwości i szybkości wyjęcia broni oraz ochronie przed tym, aby nie dostała się ona w ręce osób nieupoważnionych. Dla własnego bezpieczeństwa warto zadbać o to, aby nie zgubić broni.
Jaka kabura do pistoletu a najpopularniejsze rodzaje przymocowania broni:
- tarcie (ang. Friction) – czasami takie modele dodatkowo wyposażone są w śruby mocujące, które pozwalają użytkownikowi na regulację tarcia; kabura „na sztywno” trzyma pistolet umieszczony wewnątrz niej,
- klapy (ang. Flaps) – klapa w kaburze ma za zadanie zakryć kolbę broni i tym samym zapewnić jej bezpieczeństwo; dodatkowo takie modele świetnie chronią przed deszczem, kurzem, błotem i innymi niekorzystnymi czynnikami,
- paski (ang. Straps) – paski odpina się szybko i wygodnie za pomocą kciuka,
- z dodatkową ochroną zamka (ang. Trigger Guard Locks) – kabura wyposażona w element, który dodatkowo chroni spust broni; konieczne jest użycie przycisku na zewnątrz kabury, aby móc wyjąć broń.
Ochrona spustu
Dobra kabura to również taka, która odpowiednio chroni i zakrywa spust. Warto zwrócić uwagę na to, czy pistolet jest sztywno umieszczony w pokrowcu i czy nie ma żadnych elementów, które mogłyby ingerować w poszczególne manipulatory.
Jaka kabura do pistoletu a preferencje użytkownika
Użytkownicy, którzy wybierają kabury wewnętrzne, chcą przede wszystkim, aby pozostawały one ukryte i niezauważone dla osób postronnych. Modele zewnętrzne najczęściej wybiera się typowo na strzelnicę do treningów, ponieważ pozwalają na łatwy dostęp do broni. Niektóre kabury wyposaża są dodatkowe zabezpieczenia, które sprawdzają się w przypadku najbardziej aktywnych użytkowników (np. podczas polowania).
W zależności od modelu może on być przeznaczony dla osób leworęcznych, praworęcznych lub z możliwością dopasowania do swoich preferencji. Osoby praworęczne zazwyczaj noszą kaburę na godzinie 3-5, natomiast leworęczne na godzinie 7-9.
Rodzaje kabur do pistoletów
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pokrowców na broń. Poszukując odpowiedzi na pytanie: „Jaka kabura do pistoletu?”, warto wziąć pod uwagę dużą ofertę różnorodnych modeli z uwzględnieniem sposobu przenoszenia broni.
Ukryte, wewnętrzne kabury
Jedną z grup są ukryte, wewnętrzne kabury na broń:
- kabura wewnętrzna noszona wewnątrz spodni (ang. Inside the Waistband Holster),
- ukryta kabura na pasie (ang. Outside The Waistband Holsters),
- kabura na kostkę (ang. Ankle Holster),
- kieszonkowa kabura (ang. Pocket Holster),
- kabura na ramię (ang. Shoulder Holster),
- a także kabura-taśma brzuchowa (ang. Belly Band Holsters).
Kabura wewnętrzna noszona wewnątrz spodni – przeznaczona do skrytego noszenia broni pod odzieżą wierzchnią. Montowana do paska za pomocą pętli lub klipsa. W tym przypadku konieczny jest wybór nieco luźniejszych spodni.
Ukryta kabura na pasie – zazwyczaj wyposażona jest w szersze skrzydełka, które utrzymują ją w jednej pozycji oraz pozwalają na wygładzenie kształtu pod materiałem koszulki czy odzieży wierzchniej.
Kabura na kostkę – jest mało popularna i zazwyczaj z przeznaczeniem do niewielkich modeli broni. Po jej przymocowaniu użytkownik po podciągnięciu nogawki spodni ma swobodny dostęp do broni.
Kieszonkowa kabura – zaczepiana jest o wewnętrzny fragment kieszeni lub za pomocą sznurka przymocowywana do elementu spodni. Świetnie sprawdzi się w przypadku niewielkich pistoletów.
Kabura na ramię – klasyczna, zamontowana na szelkach pod pachą, do noszenia m.in. pod okryciem wierzchnim. Łatwo je w ten sposób ukryć. Doskonała alternatywa dla kabur zaczepianych do paska zwłaszcza w przypadku osób, które spędzają wiele czasu, siedząc z bronią.
Kabura-taśma brzuchowa – jest to szeroki elastyczny pasek z zamontowanym pokrowcem na broń. Zaprojektowana z myślą o noszeniu pistoletu pod rozpiętą koszulą. W zależności od modelu można ją umieścić tuż nad pasem lub też wysoko na klatce piersiowej.
Kabury zewnętrzne
Kolejną grupą są kabury zewnętrzne na broń:
- zewnętrzna kabura na pasie (ang. Over the Waistband Holster),
- kabura na udo (ang. Drop Leg Holster),
- a także saszetka do noszenia broni (ang. Off Body carry, fanny pack).
Zewnętrzna kabura na pasie – przymocowywana jest do paska spodni. Noszona jest na wierzchu odzieży, dzięki czemu ułatwia dostęp do broni.
Kabura na udo – dobrze przylega do nogi. Daje swobodny dostęp do broni.
Saszetka do noszenia broni – to natomiast sposób na przenoszenie broni poza ubraniem. Może być wyposażona w dodatkowe przegródki, w których można przechowywać dodatkowe akcesoria.
Jaka kabura do pistoletu – może taktyczna?
Osobną grupę stanowią natomiast kabury specjalne, nazywane taktycznymi, które zazwyczaj mogą zaproponować użytkownikowi dodatkowe funkcjonalności:
- taktyczna kabura na pas (ang. Belt Holsters),
- kabura udowa (ang. Drop Leg Holsters),
- kabura na ramię (ang. Shoulder Holsters),
- a także piersiowa kabura (ang. Chest Holsters).
Taktyczna kabura na pas – tradycyjna kabura na pas wyposażona w dodatkowe elementy. Mowa tu m.in. o specjalnej kieszeni na gaz pieprzowy czy też kieszeniach z klapami.
Kabura udowa – również wyposażona jest w dodatkowe elementy oraz kieszenie.
Kabura na ramię – bardziej rozbudowana od tradycyjnej wersji. Często dostępna również w zestawie z pasem.
Piersiowa kabura – to alternatywa dla pokrowca na ramię. W tym przypadku kolba broni znajduje się nad mostkiem. Kaburę mocuje się na odzieży wierzchniej.
Nie warto wybierać najtańszej kabury do pistoletu. Może ona nie tylko nie spełniać naszych oczekiwań, ale przede wszystkim nie zapewniać odpowiedniego sposobu przenoszenia broni. Jaka kabura do pistoletu zatem będzie najlepsza? Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie, ale mamy nadzieję, że powyższy wpis nieco ułatwi Wasz wybór.