AKCESORIA DO BRONIARTYKUŁYPORADNIK

Tłumik do broni

Czy tłumik do broni jest w Polsce legalny?

Tłumik do broni to osprzęt, który pomaga w skutecznym wyciszeniu hałasu oddawanego strzału. Czy jednak jest on w stanie wyciszyć dźwięk w taki sposób, jak często zostaje to przedstawione na filmach akcji? Czy tłumiki w Polsce są legalne?

Tłumik do broni – co to jest?

Tłumik do broni to inaczej tłumik dźwięku. Nakręca się go na lufę broni palnej lub też pneumatycznej. Ma kształt podłużnego walca. Jego konstrukcja ma spowolnić gazy wylotowe, obniżając tym samym poziom hałasu generowanego podczas oddawania strzału.

Występują różne rodzaje tłumików do broni. Najczęściej jednak tego typu osprzęt wykorzystuje komory i przegrody (deflektory), które zapewniają gazom powstającym podczas spalania prochu strzelniczego więcej przestrzeni do rozprężenia, wyhamowania oraz ostygnięcia. Wpływa to również na zmniejszenie ciśnienia oraz ograniczenie hałasu powstającego przy wystrzale.

Tłumik do broni jest zaprojektowany w taki sposób, aby kula nie wchodziła w kontakt z żadną jego częścią. Dzięki temu nie powstaje żadne dodatkowe tarcie.

Do strzelania z tłumikiem zaleca się użycie amunicji poddźwiękowej. Ciała, które przekraczają prędkość dźwięku, generują tzw. grom dźwiękowy. Jest to po prostu głośny huk. Amunicja ponaddźwiękowa została zaprojektowana w taki sposób, aby pocisk nie poruszał się z prędkością naddźwiękową (mniejszą niż 340 m/s).

polski tłumik thor mk2

Zalety tłumika do broni

Wśród najważniejszych zalet tłumika do broni wyróżnia się:

  • wytłumienie hałasu generowanego podczas oddawania strzału,
  • zmniejszenie odrzutu podczas oddawania strzału, a tym samym zwiększenie komfortu użytkowania broni,
  • nieznaczne zwiększenie celności dzięki wydłużeniu lufy,
  • redukcja płomienia – ognia wylotowego.

Wady tłumika do broni

Wśród wad tłumika do broni niektórzy strzelcy wskazują:

  • zmiana środka ciężkości wraz z wydłużeniem broni,
  • waga – niektóre tłumiki ważą nawet ponad pół kilograma,
  • trudniejsze operowanie bronią z tłumikiem,
  • ryzyko ograniczenia obrażeń zadawanych przez niektóre modele broni,
  • mniejsza prędkość pocisków poddźwiękowych, a tym samym mniejsza moc i zasięg takiego pocisku (nie jest to wada samego tłumika, lecz pocisku).

jaki tłumik do broni

Tłumik a skuteczność wyciszenia broni

Tłumik do broni zwiększa ok. 20-30-krotnie objętość jej lufy. Gazy powstające podczas wystrzału znajdują w tłumiku więcej miejsca, zanim opuszczą lufę. Ich ciśnienie maleje (ok. 30-50 razy), co wpływa na wyciszenie odgłosu wystrzału.

Warto jednak zaznaczyć, że nie ma tutaj mowy o wyciszeniu tak dużym, jak często zauważalne jest to w filmach. Często jest to wyciszenie na poziomie porównywalnym do tego, które zapewniają słuchawki ochronne na uszy. Teoretycznie więc korzystając z tłumika, można by zrezygnować z takiej ochrony słuchu.

Tłumik do broni w świetle UoBiA

20 grudnia 2019 roku uchwalono ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Zawarte zmiany dotyczyły m.in. UoBiA.

Art. 10. rozbudowano o:

„5. Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci:

3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku, z wyłączeniem pozwolenia na broń do celów łowieckich;

5a. Broń, o której mowa w ust. 5 pkt 3, posiadana na podstawie pozwolenia na broń do celów łowieckich może być używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt”.

Czy w Polsce tłumik dźwięku jest legalny?

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami możliwe jest używanie tłumików podczas odstrzałów sanitarnych zwierząt. Przepisy wskazują jednak na to, że korzystanie z tego typu osprzętu np. na strzelnicy może zostać potraktowane jako używanie broni szczególnie niebezpiecznej.

Eksperci jednak zwracają uwagę na to, że korzystanie z tłumików wyłącznie podczas odstrzału sanitarnego, bez możliwości przejścia wcześniej odpowiedniego treningu, może być nieskuteczne.

Aby strzelanie z bronią z tłumikiem było skuteczne, konieczne jest m.in. dobranie odpowiedniej amunicji czy też ustawienie przyrządów celowniczych. Bez właściwego treningu na strzelnicy trudno jest to osiągnąć.

Jaki tłumik wybrać?

THOR MK2

tłumik thor mk2

Jeśli mowa o legalności tłumików w Polsce należy wspomnieć o naszych rodzimych producentach tłumików zwłaszcza do rodziny karabinków AR15. Mam na myśli firmę Valhalla Industries.

Tak, tak Polacy nie gęsi i swoje tłumiki dźwięku też mają i to jakością praktycznie nie odbiegające od tych produkowanych za wielka wodą.

W ofercie Valhalli największą uwagę przykuwają modele Thor Mk 2, które są wykonane w całości ze stali nierdzewnej o konstrukcji spawanej. Nowoczesna konstrukcja przegród zapewnia znaczną redukcję ilości powracających gazów do komory nabojowej zapewniając większy komfort strzelania i mniejsze obciążenie mechanizmów broni bez konieczności stosowania dodatkowych przeróbek w karabinku.

Spawana konstrukcja tłumika pozwala na intensywne strzelanie bez obaw o jego uszkodzenie, również na broni samoczynnej. Dzięki odpowiednim dobraniu materiału do kalibru do jakiego tłumik jest przeznaczony osiągnięta została bardzo niska masa tłumika przy zachowaniu dużej wytrzymałości. Tłumiki nie maja ograniczenia minimalnej długości lufy i w testach pozwalają na wystrzelenie 4 magazynków z rzędu ogniem samoczynnym (full
auto). Tłumiki są w całości zaprojektowane i wykonane w Polsce.

THOR MK2

Specyfikacja Tłumika THOR MK2:

  • Masa 360g
  • Długość 15cm
  • Średnica 39mm
  • Tłumienie ~24 dB
  • Materiał stal nierdzewna

Specyfikacja mniejszego modelu Thor Mk 2 CQB:

  • Masa 306g
  • Długość 12,5cm
  • Średnica 39mm
  • Tłumienie ~ 20dB
  • Stal nierdzewna

Podsumowując, tłumik do broni to przyrząd, który w połączeniu z amunicją poddźwiękową jest w stanie skutecznie stłumić odgłos huku towarzyszącego oddawanemu strzałowi.

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close