Umowa kupna sprzedaży broni – PDF
Ściągnij Umowę, - zobacz co powinna zawierać?
Umowa kupna sprzedaży broni to dokument, który potwierdza legalność zakupu broni. Sporządza się ją podczas zakupu egzemplarza broni od osoby prywatnej. Ważne, aby ująć w niej wszystkie niezbędne informacje.
Zakup broni – w sklepie czy od osoby prywatnej?
Broń można kupić zarówno w sklepie, jak i od osoby prywatnej, która posiada pozwolenie na broń i sprzedaje egzemplarze, których jest właścicielem.
Zakup pierwszej sztuki broni wymaga posiadania promesy oraz decyzji WPA o przyznaniu pozwolenia na broń. Podczas kolejnych zakupów użytkownik musi okazać legitymację posiadacza broni (otrzymuje ją po zarejestrowaniu pierwszej sztuki broni).
Kupując broń w sklepie, należy pozostawić sprzedawcy promesę oraz okazać dokumenty, o które zostaniemy poproszeni. Dowodem potwierdzającym nabycie broni jest faktura lub paragon. Podczas zakupu można od razu nabyć amunicję do tego konkretnego modelu.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku transakcji pomiędzy dwoma osobami prywatnymi. Oprócz promesy i pozwolenia na broń konieczne jest sporządzenie dokumentu, który potwierdzi przeprowadzoną transakcję. Jest to cywilnoprawna umowa kupna sprzedaży broni.
Umowę sporządza się w dwóch egzemplarzach. Ponadto kupujący musi pozostawić sprzedającemu promesę – podobnie jak podczas zakupów w sklepie.
Umowa kupna sprzedaży broni – co to jest?
Umowa kupna sprzedaży broni to dokument, który potwierdza legalność transakcji nabycia broni. Sporządza się ją pomiędzy dwiema osobami prywatnymi.
Istotne, aby umowa została sporządzona prawidłowo i zawierała wszelkie niezbędne informacje.
Umowa kupna sprzedaży broni – co powinna zawierać?
Odpowiednio sporządzona umowa powinna zawierać m.in.:
- miejscowość i data zawarcia umowy,
- określenie stron – sprzedający i kupujący,
- dane sprzedającego (imię, nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, numer pozwolenia na broń, numer legitymacji posiadacza broni),
- dane broni (rodzaj, marka, numer, kaliber, a także rok produkcji),
- wartość broni w złotych (w tym słownie),
- dane kupującego (imię, nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, numer pozwolenia na broń, numer legitymacji posiadacza broni, numer zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni),
- adnotację o tym, że sprzedawca oświadcza, że jest jedynym właścicielem sprzedawanej broni,
- adnotację o tym, że broń została nabyta w sposób legalny, nie jest obciążona żadnymi opłatami, nie posiada żadnych wad oraz nie jest przedmiotem żadnego postępowania,
- a także informację o tym, że w sprawach nieuregulowanych umową zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.
Umowa kupna sprzedaży broni – ważne, aby sporządzić ją w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
Ponadto umowa może, ale nie musi zawierać pouczenie o tym, że kupujący ma 5 dni na zarejestrowanie broni w KW Policji.
Podlinkowujemy przykładowy wzór umowy kupna sprzedaży broni.
Zakup broni od osoby prywatnej wymaga sporządzenie odpowiedniego dokumentu, który ponad wszystko jest potwierdzeniem przeprowadzonej transakcji oraz jej legalności. W przypadku zakupu w sklepie potwierdzeniem nabycia broni jest faktura lub paragon.