ARTYKUŁYOsprzęt / AkcesoriaPORADNIK

Sejf na broń

Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Sejf na broń, aby mógł służyć do przechowywania broni, powinien spełniać odpowiednie normy. Zostały one określone w rozporządzeniu MSW. Sposób właściwego przechowywania kolekcji posiadaczy pozwolenia na broń mogą sprawdzać właściwe organy Policji. Co warto wiedzieć o sejfach przed zakupem?

Co to jest sejf na broń?

Sejf najczęściej występuje pod postacią niewielkiej metalowej szafy na broń. Jego drzwi powinny być wyposażone w solidny zamek, który uniemożliwi ich otworzenie przez osoby postronne. Niektóre modele oprócz tradycyjnego zamknięcia wyposażono w zamek szyfrowy, biometryczny lub elektroniczny.

Sejf do przechowywania broni powinien spełniać pewne wymogi prawne. Określono je w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w kwestii przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Ich niedopełnienie może skutkować m.in. odebraniem pozwolenia na broń.

sejf na bron

Do czego służy sejf na broń?

Sejf na broń może być wykorzystywany zarówno do przechowywania broni krótkiej, jak i długiej. To rodzaj zabezpieczenia, który uniemożliwia dostanie się broni w niepowołane ręce.

Kontrola dotycząca sposobu przechowywania broni

Zgodnie z art. 27, ust. 1 ustawy o broni i amunicji do kontroli m.in. sposobu przechowywania broni uprawnione są właściwe organy Policji. Natomiast w przypadku żołnierzy zawodowych są to właściwe organy wojskowe.

Wymagania dotyczące sejfu na broń

Wszelkie wymagania prawne określono w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w kwestii przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z zapisami dokumentu broń powinno się przechowywać w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

Klasa S1 według normy PN-EN 14450

PN-EN 14450 to najniższa z istniejących norm dla sejfów. Oznaczenie to określa odporność na ataki w punktach SU/TP, a także opisuje zamek, w który sejf na broń powinien być wyposażony.

Norma ta nie określa natomiast grubości ścian, wagi sejfu oraz sposobu jego kotwienia. Wskazano jedynie minimalną wytrzymałość mechaniczną na otwór kotwiący – 20 kN.

Tego typu sejf powinien mieć specjalny certyfikat (najczęściej w formie tabliczki), który potwierdzi jakość zabezpieczeń. Ponadto broń, która znajduje się wewnątrz, musi być rozładowana.

sejf na pistolet

Inne normy dotyczące sejfów na broń

Niektórzy użytkownicy uważają, że sejfy klasy S1 nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony antywłamaniowej. Jeżeli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo zawartości sejfu, lepiej wybrać wyższą klasę antywłamaniową, np. klasę S2 lub klasę 0 (według normy PN-EN 1143-1).

Niektórzy uważają, że lepiej wybrać sejf o wyższej klasie bezpieczeństwa również dlatego, że wiele wskazuje na to, iż zmiany w zakresie zaostrzenia przepisów i podwyższania poziomu bezpieczeństwa będą następować. Dlatego, aby uchronić się w przyszłości przed koniecznością wymiany starego sejfu na nowy, spełniający zaostrzone przepisy – najlepiej od razu zakupić urządzenie o wyższej klasie bezpieczeństwa.

Ważnym aspektem jest także sam sposób zamknięcia sejfu. Może to być klasyczny zamek, zamek biometryczny, zamek elektroniczny na kod czy też zamek szyfrowy.

Warto także wspomnieć, że klasa S1 oraz S2 różnią się od siebie nie tylko rodzajem zabezpieczeń, ale także tym, co można w danym sejfie przechowywać. Dla przykładu:

  • klasy S1 – wartość mienia do 54962,40 zł,
  • klasy S2 – wartość mienia do 109924,80 zł.

sejf na pistolety

Sejf na broń – rodzaje

Sejfy na broń można sklasyfikować nie tylko pod względem klasy bezpieczeństwa antywłamaniowego. To także jako modele wolnostojące lub przeznaczone do wbudowania w ścianę.

Można również wymienić inne rodzaje sejfów, w tym:

  • pancerny na broń – można w nich przechowywać broń krótką, długą, amunicję oraz cenne, wartościowe przedmioty, najczęściej wyposaża się je w zamek szyfrowy, elektroniczny lub tradycyjny na klucz,
  • na broń krótką – zazwyczaj mniejszych rozmiarów ze względu na swe przeznaczenie, wyposażona się je w szereg zabezpieczeń, które uniemożliwiają otwarcie ich przez osoby niepowołane,
  • na broń myśliwską – zazwyczaj dysponują dodatkowymi półkami oraz skrytkami m.in. na amunicję czy dodatkowe elementy broni wykorzystywane podczas polowań.

 

Sejf na broń ma za zadanie zabezpieczyć kolekcję przed dostaniem się jej w niepowołane ręce. Zgodnie z obowiązującym prawem urządzenie tego typu powinno mieć co najmniej klasę S1 według normy PN-EN 14450

Jak już wspominaliśmy, sposób przechowywania broni może skontrolować właściwy organ policji. Do masowej kontroli w województwie małopolskim doszło m.in. przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016. Warto zadbać o właściwe składowanie i zapewnić dostęp do broni wyłącznie sobie – jako jej właścicielowi.

 

Jaki sejf na broń macie w swoich domach? Jakie modele polecacie?

[Głosów: 18   Average: 3.3/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close