ARTYKUŁYOsprzęt / AkcesoriaPORADNIK

Rękawice Taktyczne

Rękawice taktyczne - które wybrać?

Rękawice taktyczne to element wyposażenia, który ma za zadanie zapewnić ochronę przed urazami mechanicznymi oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze jednak, gdy model oprócz funkcji ochronnych jest także praktyczny i zapewnia dobry chwyt. Na co zwrócić uwagę, wybierając rękawiczki taktyczne?

Co to są rękawice taktyczne?

Po rękawice taktyczne sięga szeroka grupa odbiorców. Rozwiązanie to wybierają miłośnicy militariów, fani paintballu, strzelcy sportowi, kolekcjonerzy, myśliwi, funkcjonariusze służb mundurowych, a także podróżnicy czy rowerzyści.

W zależności od rodzaju zapewniają różny stopień ochrony. Każdy model dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz zaawansowanych technologii odpowiednio zabezpiecza dłonie. Przed czym konkretnie?

Przed czym chronią rękawice taktyczne?

Zadaniem rękawic taktycznych jest ochrona nie tylko przed niskimi temperaturami. Głównym zadaniem tego elementu wyposażenia jest zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi.

Dobrze wykonane modele chronią m.in. przed uderzeniami, rozcięciami czy otarciami. Niektóre z nich zabezpieczają również przed działaniem wysokich temperatur oraz ukuciami np. igłami (jest to ważne m.in. w przypadku funkcjonariuszy dokonujących przeszukań).

Zazwyczaj rękawice taktyczne mają dodatkowe wzmocnienia w postaci elementów gumowych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie kości palców oraz śródręcza przed przypadkowymi, bolesnymi uderzeniami.

jakie rekawice taktyczne

Rękawice taktyczne – rodzaje

W przypadku rękawic taktycznych może wyróżnić 3 podstawowe modele:

  • bez palców,
  • z palcami,
  • rękawice zimowe.

Rękawiczki taktyczne bez palców

W przypadku modelu bez palców połączona została ochrona z możliwością precyzji w manipulowaniu sprzętem. Rękawiczki taktyczne bez palców chętnie wybierane są przez osoby korzystające z broni na strzelnicach, lubiących paintball, rozgrywki ASG oraz innego typu aktywności, które wymagają ochrony dłoni i precyzji działania.

Model tego typu zapewnia pełną swobodę poruszania palcami. Niektóre z nich dodatkowo wyposaża się w warstwy żelowe, które niwelują oddziaływanie wszelkiego typu uderzeń oraz neutralizują wibracje.

Rękawiczki taktyczne z palcami

Osoby, którym zależy przede wszystkim na zapewnieniu ochrony, powinny wybrać rękawice taktyczne z palcami. W porównaniu z modelami bez palców zmniejszają możliwości swobodnego manipulowania palcami, jednak zdecydowanie lepiej chronią dłonie przed różnorodnymi urazami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Najwyższy poziom ochrony zapewniają rękawice antyprzekłuciowe oraz antyprzecięciowe. Mogą być one modelami spełniające normy BHP. Zastosowane rozwiązania w dużym stopniu zabezpieczają przed gwoździami, igłami, nożami oraz szkłem. Dodatkowo niektóre modele wyposaża się w funkcję obsługi urządzeń mobilnych bez konieczności zdejmowania ich z dłoni (specjalna warstwa materiału najczęściej na palcu wskazującym oraz kciuku).

Rękawice zimowe taktyczne

Rękawice zimowe taktyczne zostały zaprojektowane z myślą o ochronie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – przede wszystkim zimą, ale także jesienią czy wczesną wiosną. Modele tego typu zabezpieczają dłonie przed niskimi temperaturami, a także otarciami czy skaleczeniami.

Rękawice zimowe taktyczne są ocieplane, dzięki czemu są w stanie zapewnić komfort termiczny przez wiele godzin. Jednocześnie są doskonale dopasowane do dłoni, co sprawia, że wykonywanie w nich jakichkolwiek prac manualnych nie stanowi żadnego wyzwania.

Jakie rękawice taktyczne wybrać?

Wybierając odpowiednie rękawice taktyczne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Oto podstawowe kryteria wyboru właściwego modelu:

  • Materiał oraz krój – to podstawowe kryterium, które wpływa na komfort użytkowania oraz dobry chwyt. Najczęściej część rękawicy, która otula wewnętrzną część dłoni, wykonana jest ze skóry licowej lub syntetycznej miękkiej skóry. Wierzchnia natomiast z rozciągliwej tkaniny kevlarowej lub też połączenia poliestru, neoprenu i spandexu.
  • Dodatkowe wzmocnienia – dobrze, gdy rękawice będą miały dodatkowe wzmocnienia oraz szwy w miejscach, które są szczególnie narażone na otarcia i przetarcia. Szwy nie powinny jednak powodować dyskomfortu i nie mogą wbijać się np. w paznokieć po nałożeniu rękawic na dłonie.
  • Ocieplenie rękawicy –  w niższych temperaturach, warto zadbać o to, aby rękawice miały dodatkowe ocieplenie.
  • Rozmiar – rękawiczki taktyczne dostępne są w różnych rozmiarach. Należy dobrać go indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. obwód dłoni oraz długość palców. Rękawice nie powinny być ani za luźne, ani za ciasne.
  • Długość rękawic – rękawiczki mogą sięgać nadgarstka lub wychodzić za niego. Pierwszy rodzaj docenią osoby, które korzystają z zegarka lub innego rodzaju elektroniki noszonej na nadgarstku, drugi natomiast użytkownicy, którzy poszukują dodatkowej stabilizacji i ochrony.

 

Dodatkowo…

  • Regulacja rękawic w mankiecie – najczęściej w formie rzepu. Jej zadaniem jest ochrona przed zsuwaniem się rękawicy z dłoni oraz utrzymanie jej we właściwej pozycji przez cały czas podczas użytkowania.
  • Silikonowe wzory na palcachzwiększają precyzję chwytu, zapobiegając wyślizgiwaniu się z dłoni przedmiotów oraz zwiększając chwyt broni podczas strzału.
  • Materiał trudnopalny – rękawice wykonane z takiego materiału sprawdzą się również w przypadku konieczności kontaktu z ogniem, wysoką temperaturą oraz podmuchem eksplozji.
  • Zawieszka – rękawice można przyczepić np. do plecaka, dzięki czemu zawsze będą pod ręką i nie będą zajmowały miejsca wewnątrz bagażu.
  • Kolorystyka i design – najczęściej rękawice taktyczne utrzymane są w stonowanych kolorach lub kamuflażu. Warto wybrać model, który będzie uzupełnieniem pozostałych elementów ubioru. Popularne są barwy: czarny, brązowy, ciemnozielony, piaskowy, a także moro.
  • Możliwość obsługi urządzeń mobilnych – w przypadku konieczności obsługi urządzeń z ekranami dotykowymi warto zdecydować się na model rękawic z końcówkami palców (co najmniej palca wskazującego), które pozwalają na swobodną pracę na tego typu sprzęcie – bez konieczności zdejmowania rękawic z dłoni.
  • Wstawki materiałowe frotte – niektóre modele wyposaża się w takie wstawki w okolicach kciuka. Dzięki nim użytkownik może m.in. wytrzeć zachlapane lub zaparowane gogle.

Rękawice taktyczne – cena

Cena rękawic taktycznych w głównej mierze zależy od wybranego modelu oraz zastosowanych rozwiązań. Podstawowe modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Rękawice taktyczne do zadań specjalnych to natomiast wydatek rzędu nawet kilkuset złotych.

Wśród popularnych producentów tego typu wyposażenia wymienić można m.in. Helikon, Mechanix Wear, Sharg, Raw-Pol REIS oraz Columbia Sportwear.

 

Zakup rękawic taktycznych należy przemyśleć m.in. pod kątem ich przeznaczenia oraz zakresu czynności, które będziemy w nich wykonywać. Dobry model to model odpowiednio dopasowany do dłoni, a także preferencji użytkownika. Warto przemyśleć zakup, decydując się na pełną ochronę przed skaleczeniami, otarciami, mrozem, a także działaniem substancji chemicznych na skórę dłoni.

[Głosów: 6   Average: 1.8/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close