PRAWO

Pozwolenie na broń obiektową

Jak z dobyć takie pozwolenie i do czego uprawnia

O pozwolenie na broń obiektową mogą starać się jedynie niektóre podmioty. Procedura uzyskania świadectwa nie jest skomplikowana. O czym warto wiedzieć, starając się o pozwolenie na broń na okaziciela?

Broń obiektowa – co to jest?

Pozwolenie na broń obiektową, inaczej na okaziciela, to także świadectwo broni. Niektóre podmioty mogą uzyskać tego typu pozwolenie, dzięki czemu ich pracownicy lub inne osoby mogą korzystać z broni na terenie określonego obiektu czy też obszaru.

pozwolenie na broń obiektową

Pozwolenie na broń obiektową – kto może uzyskać?

Pozwolenie na broń obiektową mogą uzyskać następujące podmioty:

  1. przedsiębiorcy i jednostki organizacyjne, które powołały wewnętrzne służby ochrony, a broń jest konieczna do wykonywania zadań zawartych w planie ochrony,
  2. przedsiębiorcy, którzy pozyskali koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej z zakresu usług osób i mienia, o ile broń ta jest im konieczna do wykonywania zadań zawartych w koncesji,
  3. podmioty prowadzące strzelnicę,
  4. szkoły, organizacje sportowe i łowieckie, a także stowarzyszenia obronne,
  5. organizatorzy kursów kształcących przyszłych pracowników ochrony,
  6. podmioty realizujących zadania z zakresu filmów i przedsięwzięć artystycznych,
  7. urzędy, instytucje, zakłady i przedsiębiorcy, w których pracownicy wykonują zadania związane z ryzykiem wystąpienia zamachu na życie lub zdrowie,
  8. podmioty wykonujące działania, w których broń jest niezbędna, np. do wzywania pomocy, w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych.

W przypadku broni szczególnie niebezpiecznej pozwolenie na broń na okaziciela mogą uzyskać wyłącznie podmioty określone w punkcie 1, 2 oraz 5.

Jak otrzymać pozwolenie na broń na okaziciela?

Uzyskanie pozwolenia na broń obiektową wymaga dopełnienia kilku formalności. Konieczne jest złożenie do komendy wojewódzkiej policji wniosku o wydanie świadectwa broni wraz z kompletem dokumentów.

Wymagany komplet dokumentów zależy od charakteru usług świadczonych przez podmiot starający się o pozwolenie na broń obiektową. Spis ten można odnaleźć na stronie komendy wojewódzkiej policji właściwej do miejsca prowadzenia działalności.

Jeżeli wszystkie warunki formalne i merytoryczne zostaną spełnione, w ciągu miesiąca powinieneś otrzymać pozwolenie na broń na okaziciela. W niektórych przypadkach termin ten może się wydłużyć do dwóch miesięcy.

Pozwolenie na broń obiektową – ile kosztuje?

Pozwolenie na broń na okaziciela kosztuje 1193 złote. W przypadku szkół uzyskanie świadectwa broni jest bezpłatne.

 

Broń obiektowa, nazywana bronią na okaziciela, to sposób na to, aby pracownicy, a także osoby odwiedzające niektóre podmioty (np. strzelnicę, szkoły, placówki szkoleniowe) mogły korzystać z broni na terenie danego obiektu lub obszaru.

Jak sądzicie, kto jeszcze powinien mieć możliwość otrzymania pozwolenia na broń obiektową?

[Głosów: 3   Average: 4.3/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *