ARTYKUŁYPORADNIKPRAWO

Pozwolenie na broń gazową

Pozwolenie na pistolet gazowy - Wszystko co chcesz o tym wiedzieć

Pozwolenie na broń gazową jest wymagane, jeżeli chcemy stać się użytkownikami broni palnej gazowej. Pewien wyjątek stanowią ręczne miotacze gazu obezwładniającego. Do czego uprawnia posiadanie pozwolenia na broń gazową? Jak można je uzyskać?

Czy na broń gazową trzeba mieć pozwolenie?

Według zapisów Ustawy o broni i amunicji (UoBiA) broń palna gazowa wymaga pozwolenia na broń. Jedynym wyjątkiem są ręczne miotacze gazu obezwładniającego.

Jako broń palną, w tym broń gazową, określa się niebezpieczne dla zdrowia lub życia urządzenie. Spalanie materiału miotającego sprawia, że powstają sprężone gazy, które umożliwiają wystrzelenie substancji lub pocisku z lufy (lub też z elementu zastępującego lufę). Broń palna pozwala na rażenie celów na odległość.

Osoby, które chcą zostać właścicielami broni gazowej, muszą uzyskać stosowne pozwolenie.

W przypadku urządzenia, w którym nie ma miejsca spalanie ładunku miotającego i tym samym nie dochodzi do wystrzelenia substancji lub pocisku z lufy, pozwolenie nie jest natomiast wymagane. Nawet w sytuacji, gdy jest to ręczny miotacz gazu do złudzenia przypominający pistolet lub rewolwer. Jego sposób działania jest inny. Urządzenie po prostu rozpyla gaz.

jak zdobyć pozwolenie na broń gazową

Co to jest pozwolenie na broń gazową?

Pozwolenie na broń gazową to dokument, na podstawie którego można legalnie posiadać broń palną gazową. Aby je uzyskać, trzeba przejść odpowiednią procedurę. Podobnie jak w przypadku pozwolenia na broń palną bojową konieczne jest zdanie egzaminu.

Uzyskanie pozwolenia na broń palną gazową wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 242 złotych. Koszt egzaminu to natomiast 500 złotych.

 

Do czego uprawnia pozwolenie na broń gazową?

Pozwolenie uprawnia do posiadania broni palnej gazowej w celu ochrony osobistej. Składając wniosek o wydanie stosownego zezwolenia, musisz skompletować stosowne załączniki.

Wśród nich, oprócz dowodu potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej, wyróżnić można:

  • orzeczenie lekarskie stwierdzające, że nie należysz do osób wymienionych w art. 15 UoBiA (wydane przez upoważnionego do tego lekarza),
  • orzeczenie psychologiczne stwierdzające, że nie należysz do osób wymienionych w art. 15 UoBiA (wydane przez upoważnionego do tego lekarza),
  • oryginały lub kopie dokumentów (uwierzytelnione), które potwierdzają realne, stałe, ponadprzeciętne zagrożenia dla mienia, zdrowia lub życia, np. orzeczenia sądów lub zawiadomienia o wszczęciu postępowań karnych.

 

Pozwolenie na broń gazową wymaga przejścia procedury identycznej jak w przypadku broni palnej bojowej. Wiąże się to z koniecznością poniesienia pewnych wydatków. Zaświadczenie uprawiania do zakupienia broni w celach ochrony osobistej.

Jak myślicie, czy broń gazowa powinna wymagać pozwolenia? Czy powinna być jednak łatwiej dostępna?

[Głosów: 204   Average: 3.9/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *