AktualnościARTYKUŁYBROŃ KRÓTKAPORADNIK

Jaki pierwszy pistolet kupić?

Pierwszy pistolet - jaki wybrać?

Świeżo upieczony posiadacz pozwolenia na broń musi zmierzyć się z ważnym dylematem: jaki pierwszy pistolet kupić? Pytanie to pojawia się na wielu tematycznych forach. Zebraliśmy w jeden artykuł wszystkie najważniejsze wskazówki, które pomogą w wyborze pierwszej broni krótkiej. Podpowiemy również, jakie modele są najczęściej polecane. Zapraszamy do lektury.

Jaki pierwszy pistolet kupić: nowy czy używany?

Zaleca się, aby pierwszy kupiony pistolet był nowy – ze sklepu. Większość osób, które po raz pierwszy kupują broń, nie znają się na niej. Dlatego też trudno jest im ocenić, czy jest ona w pełni sprawna, jaki jest stopień jej zużycia oraz czy może mieć jakieś – niewidoczne na pierwszy rzut oka – wady. Zakup pistoletu ze sklepu zmniejsza ryzyko nabycia wadliwego egzemplarza.

Warto wybrać się do polecanego sklepu. Zawsze można poprosić o radę sprzedawcę, który powinien zapytać o potrzeby i oczekiwania strzelca. Dzięki temu będzie miał możliwość zaproponowania konkretnego modelu. Zazwyczaj sklepy z bronią prowadzone są przez pasjonatów, co daje większe prawdopodobieństwo otrzymania pomocy oraz przydatnych wskazówek.

Używany pistolet jest co prawda tańszy od nowego, jednak różnica cen w przypadku podstawowych modeli wcale nie jest duża. Warto również zaznaczyć, że broń palna nie traci szybko na wartości. To kolejny argument, który przemawia na korzyść zakupu nowego egzemplarza.

Czym kierować się podczas wyboru pierwszego pistoletu?

Zakupowi pierwszego (a także często i kolejnego) egzemplarza broni towarzyszy ekscytacja. Rozbudowywanie kolekcji o kolejne modele to radość dla posiadacza pozwolenia na broń. Poniżej pokrótce omawiamy, czym kierować się podczas wyboru pierwszego pistoletu.

Dostępność akcesoriów

Jednym z aspektów, o których zapominają początkujący posiadacze pozwolenia na broń, jest sprawdzenie dostępności akcesoriów, kabur czy przyrządów celowniczych do konkretnego modelu pistoletu.

W Polsce nie wszystkie modele broni cieszą się dużą popularnością. Do niektórych łatwo jest dostać akcesoria, w przypadku innych mogą występować pewne trudności.

Dlatego warto zorientować się w tej kwestii jeszcze przed zakupem. Prędzej czy później większość posiadaczy broni decyduje się na zakup dodatkowych akcesoriów do niej oraz w pewien sposób chce zmodyfikować swój pistolet.

Pistolet powinien dobrze leżeć w dłoni

Na korzyść zakupu pistoletu w sklepie przemawia również możliwość „przymierzenia się” do różnych, dostępnych na miejscu modeli. Broń powinna dobrze „leżeć w dłoni”. Gdy weźmiemy pistolet do ręki, powinniśmy być w stanie swobodnie go obsłużyć tj. dosięgnąć palcami do wszystkich manipulatorów (m.in. dźwigni zaczepu zamka, zwalniacza magazynka).

Broń, gdy ręka jest właściwie ułożona, powinna stanowić przedłużenie osi kości przedramienia. Ważne, aby swobodnie dosięgać palcem do języka spustowego. Ułożenie dłoni nie powinno się zmieniać podczas sięgania do zwalniania magazynka.

Rodzaj amunicji

Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym rodzajem amunicji jest 9×19. Można ją spotkać również pod nazwami: 9 mm Parabellum, 9 mm Para, 9 mm NATO czy też 9 mm Luger.

9×19 to amunicja, która jest na wyposażeniu wielu armii oraz policji. Jest to standard NATO. Powszechnie stosowana w sporcie, w strzelectwie dynamicznym. Można ją nabyć bez trudu w każdym sklepie z bronią. W swej ofercie naboje tego rodzaju ma większość producentów.

Jest to również amunicja atrakcyjna cenowo. Ponadto niemal wszystkie współczesne pistolety wykorzystują właśnie naboje 9 mm. Dlatego też rozsądnym wydaje się zakup broni w tym kalibrze.

Alternatywą jest amunicja bocznego zapłonu .22 LR (Long Rife). Naboje tego typu są przystępne cenowo, co z pewnością zachęca do rozpatrywania zakupu broni nimi zasilanej. Broń bocznego zapłonu często uznaje się za broń typowo sportową. Odznacza się mniejszą energią pocisku, znikomym odrzutem oraz dużo mniejszym hałasem podczas oddawania strzałów.

Broń bocznego zapłonu doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które chcą regularnie trenować swoje umiejętności na strzelnicy. Na rzadsze, rekreacyjne wyjścia na strzelnicę polecana jest broń o kalibrze 9 mm.

Z czego powinien być wykonany pierwszy pistolet?

Szkielet pistoletu może być wykonany z plastiku (polimeru) lub metalu (stal, duraluminium). Modele z plastiku są tańsze oraz lżejsze. Pistolety z metalu charakteryzują się wyższą trwałością, chociaż nieznacznie większą wagą i ceną. Przy pełnym magazynku względna różnica wagi całości jest niewielka.

Nie należy jednak obawiać się konstrukcji szkieletu z plastiku. Obecnie producenci wykorzystują naprawdę wysokiej jakości tworzywa.

W przypadku pierwszego pistoletu nie będzie miało dużego znaczenia, czy jest on wykonany z metalu, czy z plastiku.

Pierwszy pistolet: kurkowy czy bezkurkowy?

Pistolety można podzielić na kurkowe oraz bezkurkowe (z bijnikiem wewnątrz). Rozwiązania te mają swoje zalety i wady.

W pistolecie kurkowym spust działa precyzyjniej, dzięki czemu teoretycznie umożliwia oddawanie celniejszych strzałów. Konstrukcja bezkurkowa uznawana jest natomiast za prostszą, a tym samym łatwiejszą w obsłudze.

Dla początkującego strzelca nie ma dużego znaczenia, czy kupi model kurkowy, czy bezkurkowy. Jest to sprawa drugorzędna. Najważniejsze, aby bron dobrze leżała w dłoni i była wygodna w obsłudze.

Jaki pierwszy pistolet kupić, czyli budżet, którym dysponujemy

Istotnym czynnikiem, który ma wpływ na wybór broni, jest także budżet, jakim dysponujemy. Czasami lepiej wstrzymać się jakiś czas z zakupem, aby odłożyć większą kwotę i być naprawdę zadowolonym z wyboru.

Pierwszy pistolet – czy warto wybrać rewolwer?

Niektórzy z pewnością zastanawiają się, czy rewolwer jest dobrym wyborem na pierwszą broń. Nie są to modele cieszące się tak dużą popularnością w Polsce, jak tradycyjne pistolety. To natomiast ogranicza także dostępność akcesoriów oraz części zamiennych na naszym rynku.

Naboje do rewolwerów co prawda, dostępne są w sklepach z bronią, jednak zazwyczaj są one droższe. Mniejszy jest również wybór poszczególnych typów amunicji.

Początkującym strzelcom poleca się tradycyjne pistolety kalibru 9×19. Rewolwery można traktować jak pewnego typu „smaczek”, który z czasem uzupełni naszą kolekcję, pojawiając się w szafie na broń.

Jaki pierwszy pistolet kupić – najchętniej wybierane modele

Wśród modeli broni krótkiej jako pierwszy wybór poleca się m.in.:

  • Beretta 92FS,
  • XD-9 Tacitical Mode 2,
  • Ruger LC9,
  • Hudson H9,
  • Beretta APX,
  • CZ Shadow 2,
  • Glock 17 (popularny wybór ze względu na dużą ilość akcesoriów, kabur itp.) – jest swoistego typu standardem; łatwo go zmodyfikować i dopasować do swoich potrzeb przy niewielkich nakładach finansowych.

 

Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik pomoże w odpowiedzi na pytanie: jaki pierwszy pistolet kupić? Pierwszą broń warto odpowiednio dopasować do potrzeb użytkownika. Jednak nawet najlepszy model nie uczyni z nikogo doskonałego strzelca. Ważne są treningi oraz systematyczne wizyty na strzelnicy.

[Głosów: 42   Average: 3.6/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close