Jaka optyka do karabinka AR15?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru optyki do karabinka AR15?
Lunety celownicze to jeden z dodatkowych elementów, który umożliwia zwiększenie funkcjonalności broni palnej. Producenci oferują mnóstwo różnorodnych modeli, które różnią się między sobą zastosowanymi technologiami. Jaka optyka do karabinka AR15 będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Jaka optyka do karabinka AR15 będzie najlepsza?
„Jaka optyka do karabinka AR15” to pytanie, które często pojawia się na forach i grupach tematycznych. Trudno jest jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na nie. Wiele zależy m.in. od budżetu, rodzaju praktykowanego strzelania oraz tego, co strzelec chce osiągnąć.
Każdy model lunety ma w sobie coś wyjątkowego. Aby wybrać właściwy, konieczne jest przyjrzenie się kilku zagadnieniom. Jakim? O tym poniżej.
Czy droższa luneta to lepsza luneta celownicza?
Zazwyczaj droższa optyka jest lepsza, jednak nie jest to reguła. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania oraz użytych materiałów. Luneta celownicza powinna być wykonana solidnie, nie sprawiać wrażenia jakby miała rozpaść się podczas pierwszego strzelania.
Budżet to jednak dość istotna kwestia podczas wyboru odpowiedniego modelu optyki do karabinka AR15. W dużej mierze to on determinuje, na zakup jakiej lunety celowniczej może pozwolić sobie użytkownik.
Wielkość soczewki obiektywu – czy jest istotna?
Ogólnie zasada jest taka, że im większa średnica obiektywu, tym jest ona w stanie zebrać więcej światła. Pozwala to na uzyskanie jaśniejszego obrazu, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia. Może to wpływać na szybkość identyfikacji celu, a tym samym precyzję oddawania strzału. Warto jednak wspomnieć, że im większy obiektyw, tym i optyka cięższa.
Czy długość optyki ma znaczenie?
Długość tuby lunety ma znaczenie. Teoretycznie im jest większa, tym większa jest przepuszczalność światła. Tutaj również należy zwrócić uwagę na to, że większa długość równa się nieco większej wadze komponentu.
Jaka optyka do karabinka AR15 a maksymalny zasięg lunety celowniczej
Zwraca się również uwagę na to, aby nie wybierać optyki, która przewyższa właściwości wykorzystywanej amunicji. Nawet najwyższej jakości nabije .223 lub 5,56 wyczerpują swoją energię kinetyczną po 600-700 metrach.
Dlatego też warto wybrać lunetę, która będzie właściwie działać na maksymalną odległość, na którą będzie strzelane. Nie ma sensu kupować optyki, której nie da się wykorzystać wszystkich atutów. Możesz wtedy czuć pewien niedosyt.
Powiększenie i pole widzenia – co warto wiedzieć?
Im mniejsze powiększenie, tym szersze pole widzenia. Oznacza to, że wówczas łatwiej jest namierzyć cel oraz podążać za nim i oddać precyzyjny strzał. Większe powiększenie umożliwia natomiast obserwowanie obiektów z naprawdę dużej odległości. Występują również modele z możliwością regulacji – zazwyczaj są one jednak cięższe i droższe.
Waga optyki – czy jest istotna?
Z pewnością zauważysz, że większość powyższych punktów sprowadza się do wagi optyki do karabinka AR15. Duża część lunet celowniczych wydaje się niewiele ważyć – zwłaszcza gdy czytamy opisy na stronach producenta czy przymierzamy się do zakupu w stacjonarnym sklepie z bronią.
Jednak konieczność przemierzania terenu (np. podczas polowania) z cięższą optyką, może już wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Ponadto im większa waga lufy karabinu, tym często gorsza jakość obsługi. Cięższą bronią trudniej (wolniej) się operuje.
Charakterystyka optyki do karabinka AR15
Poniżej znajduje się opis kilku podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedzi na pytanie: jaka optyka do karabinka AR15 będzie najlepsza?
Lunety celownicze i tajemnicze liczby
Większość lunet oznaczona jest za pomocą symboli liczbowych, np. 6x 42 mm, 3-9x 40 mm czy też 3-20x 50 mm. Co one oznaczają? Pierwsza z nich to wartość określająca powiększenie. Dla przykładu: „6x” oznacza sześciokrotne powiększenie, czyli obiekt jest 6 razy większy.
„3-9x” oraz „3-20x” oznacza zmienną moc – podobnie jak w przypadku obiektywu zmiennoogniskowego w aparacie.
Druga liczba, czyli np. „42 mm”, „40 mm”, „50 mm”, oznacza średnicę soczewki obiektywu podawaną w milimetrach. Większe wartości rekomendowane są, gdy strzelcowi zależy na zebraniu większej ilości światła i zapewnieniu jaśniejszego obrazu, m.in. w warunkach słabego oświetlenia.
Lunety celownicze o stałej ogniskowej są tańsze niż te ze zmienną mocą.
Rodzaje siatek celowniczych
W zależności od producenta można spotkać się z różnym celownikiem – zaczynając od prostego krzyżyka czy kropki, a kończąc na złożonej siatce celowniczej. Jego zadaniem jest (teoretycznie) pokazanie, gdzie uderzy pocisk.
Najczęściej występujące rodzaje celowników to:
- Siatki celownicze – krzyżyk, poziome i pionowe linie, które przecinają się na środku oraz siatki z dodatkowymi elementami. Według niektórych producentów siatki celownicze w ich modelach optyki mogą również pomóc w uwzględnianiu np. prędkości wiatru podczas oddawania strzału.
- Siatki BDC – uwzględnia spadanie pocisku. Na linii pionowej zaznaczone zostały punkty opadu, natomiast na poziomej – punkty referencyjne, które można uwzględnić w wietrznych warunkach. Niektóre modele są specjalnie dopasowane do trajektorii lotu konkretnego pocisku, np. .223.
- Inne siatki – zdarzają się również siatki w milimetrach, czyli z niewielkimi kropkami na liniach. Jedna taka kropka odpowiada 3,6 cala na 100 jardów (9,14 cm na ok. 91,44 metra). Z takiego rozwiązania korzystają jednak wyszkoleni strzelcy, którzy na podstawie danych są w stanie dokładnie oszacować zasięg. Niegdyś tego typu optyka była wykorzystywana przez snajperów piechoty morskiej.
- Podświetlana siatka celownicza – niektóre modele dodatkowo oferują podświetlenie siatki celowniczej, co zwiększa ich funkcjonalność.
Jaka optyka do karabinka AR15 – kwestia montażu
Ze względów optycznych lunetę do AR15 najlepiej jest zamontować jak najbliżej osi przewodu lufy. Taki krok ułatwia obsługę broni, pozwalając na dobre rozłożenie wagi całości. Optyka powinna zostać umieszczona na poziomie gałki ocznej, aby zapewnić komfortowe celowanie oraz oddawanie strzałów.
Najchętniej wybierane marki i modele
Wśród najczęściej wymienianych polecanych marek optyki do karabinka AR15 wymienia się:
- Blaser,
- BURRIS,
- DELTA OPTICAL,
- DOCTER,
- FOMEI,
- INNE,
- KAHLES,
- KONUS,
- LEICA,
- LEUPOLD,
- MEOPTA,
- MINOX,
- Nightforce,
- PWS,
- SCHMIDT&BENDER,
- STEINER,
- SWAROVSKI,
- VOMZ,
- Vortex,
- ZEISS.
Użytkownicy chętnie polecają konkretne modele, w tym m.in.:
- Delta Stryker HD 5-50/56,
- Vortex Crossfire II 4-16x 50 AO,
- Vortex Strike Eagle 1-6x 24,
- Delta Optical Titanium 6-24×42 AO MD MilDot,
- Bushnell Elite 4200 6-24x 40,
- Delta Optical Entry 3-9x 40 AO IR,
- Bushnella Tactical Elite 3,5-21/50.
Wyborowi odpowiedniej optyki do karabinka AR15 należy poświęcić nieco czasu. Na rynku jest wiele różnorodnych modeli, które wykorzystują nowoczesne technologie i standardowe rozwiązania. Dobra optyka to przede wszystkim taka, która dopasowana jest do konkretnego modelu broni, używanej amunicji oraz oczekiwań i potrzeb strzelca.