ARTYKUŁYPORADNIK

Jak zdobyć pozwolenie na broń sportową?

Wbrew pozorom nie jest to coś niewykonalnego..

Jak zdobyć pozwolenie na broń sportową? Jakich formalności trzeba dopełnić? Z jakimi kosztami należy się liczyć? Jeżeli nurtują Cię te pytania, doskonale trafiłeś.

Uprawnienia do posługiwania się bronią sportową wymagają przejścia pewnej procedury. Wszystko zaczyna się więc na strzelnicy oraz w klubie strzeleckim. Osoby, które lubią konkurować w różnych dyscyplinach sportowych, z pewnością docenią możliwość startu w zawodach strzeleckich.

Z tego wpisu dowiesz się, jak zdobyć pozwolenie na broń np. sportową.

Jak uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych?

Uprawnienia umożliwiające posiadanie broni można nabyć w różnych celach. Zazwyczaj są to cele myśliwskie (łowieckie), kolekcjonerskie czy też sportowe. W tym wpisie skupimy się na uzyskaniu zezwolenia na broń sportową.

Jak zdobyć pozwolenie na broń sportową

Broń sportowa – dlaczego warto wybrać ten rodzaj pozwolenia?

Wiele osób uważa, że najprostszą drogą do uzyskania uprawnień umożliwiających posiadanie broni, jest wybór zezwolenia na broń do celów sportowych. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest członkostwo w klubie sportowym, który z pewnością ułatwia dopełnienie wszelkich formalności.

Wszystkie procedury są jasne, a kryteria uzyskania tego typu uprawnień proste. Ze względu na dużą różnorodność dyscyplin sportowych posiadacz takiego typu pozwolenia ma możliwość zakupu różnych modeli broni.

Broń sportowa – zanim zaczniesz starać się o pozwolenie

Z pewnością Twoja wizyta tutaj nie jest przypadkowa i szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zdobyć pozwolenie na broń np. sportową. Osoby, którym strzelectwo nie jest obce, fascynują się nim, najczęściej chcą uzyskać uprawnienia, aby móc kupować wymarzone egzemplarze broni.

W przypadku jednak osób, które nie miały nigdy realnej styczności z bronią, zanim zaczną starać się o pozwolenie do celów sportowych, powinny odwiedzić strzelnicę.

Jak zdobyć pozwolenie na broń do celów sportowych?

Jak uzyskać pozwolenie na broń np. sportową? Poniżej znajduje się opis całej procedury krok po kroku, więc zapraszamy do lektury.

Krok 1. Członkostwo w klubie strzeleckim – początek drogi, jak zdobyć pozwolenie na broń sportową

Jak zdobyć pozwolenie na broń do celów sportowych? Od czego zacząć? Pierwszym krokiem jest zapisanie się do klubu strzeleckiego, inaczej mówiąc stowarzyszenia o charakterze strzeleckim.

Zazwyczaj, aby zostać członkiem klubu, należy spełnić pewne wymagania, np. staż kandydacki, czyli odbyć konkretną liczbę wizyt na strzelnicy pod okiem instruktora.

Zgodnie z art. 10, ust. 3, pkt. 3. UoBiA konieczna jest ważna przyczyna posiadania broni do celów sportowych, w tym m.in. członkostwo w klubie strzeleckim. Klub ten powinien należeć do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Po 3 miesiącach bycia członkiem stowarzyszenia strzeleckiego możesz przystąpić do egzaminu na patent strzelecki. Jest on niezbędny, aby starać się o pozwolenie. Z reguły to klub sportowy organizuje kurs przygotowawczy oraz zgłasza kandydata do egzaminu.

Na tym etapie należy liczyć się z kosztami:

  • koszt stażu – ok. 100 złotych + koszt wystrzelanej amunicji,
  • wpisowe do klubu – ok. 200 – 500 złotych,
  • składka roczna w klubie – od 200 złotych wzwyż.

Jak zdobyć pozwolenie na broń sportową

Krok 2. Uzyskanie patentu strzeleckiego

Nadanie patentu strzeleckiego możliwe jest po zdaniu egzaminu. Składa się on z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Przed przystąpieniem do egzaminu musisz także uzyskać zaświadczenie od lekarza medycyny sportowej, które potwierdza, że Twój stan zdrowia kwalifikuje Cię do bezpiecznego uprawniania sportu strzeleckiego. Często jednak PZSS organizuje spotkanie z lekarzem w dniu egzaminu.

Natomiast na wniosku o patent strzelecki musi podpisać się kierownik klubu strzeleckiego, który potwierdzi Twoje przeszkolenie, znajomość zasad oraz umiejętność posługiwania się bronią.

Część teoretyczna egzaminu polega na sprawdzeniu znajomości zasad bezpieczeństwa, korzystania z broni, przepisów prawa, jak też regulaminów dyscyplin strzeleckich. W Internecie można znaleźć przykładowe pytania wraz z odpowiedziami. Test składa się z 10 pytań.

Część praktyczna to sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o patent, potrafi posługiwać się bronią. Mowa tu m.in. o umiejętności załadowania broni, posługiwania się nią czy też oddawania powtarzalnych strzałów.

Prawidłowa, bezpieczna technika posługiwania się bronią polega na: załadowaniu broni, przyjęciu pozycji, oddaniu pięciu strzałów, rozładowaniu broni, sprawdzeniu jej, a następnie odłożeniu na stolik. Podczas wykonywania strzałów trzeba zaś wykazać się odpowiednim skupieniem oraz wykonywać polecenia egzaminatora.

Część praktyczna ma za zadanie sprawdzić umiejętności posługiwania się bronią w trzech kategoriach: pistolet, karabin oraz strzelba.

Na tym etapie należy liczyć się z kosztami:

  • badanie lekarskie – ok. 50 złotych,
  • koszt egzaminu – 400 złotych,
  • opłata za rozszerzenie patentu strzeleckiego po egzaminie – 200 złotych,
  • ewentualny egzamin poprawkowy – 100 złotych.

Krok 3. Uzyskanie licencji zawodniczej

Kolejnym krokiem na drodze, jak zdobyć pozwolenie na broń sportową, jest uzyskanie licencji zawodniczej. Jest ona natomiast wystawiana na podstawie patentu strzeleckiego.

Po zdaniu egzaminu na patent licencja jest przyznawana automatycznie na pierwszy rok (do końca roku kalendarzowego). Jej odnowienie wiąże się jednak z koniecznością uczestnictwa w zawodach strzeleckich.

W zależności od posiadanego patentu należy zaliczyć następującą liczbę startów: co najmniej 4 dla pierwszej dyscypliny oraz po 2 dla kolejnych. Posiadając licencję na trzy rodzaje broni, konieczne jest więc odbycie 8 startów w zawodach.

Warto wspomnieć, że osoby, które utraciły licencję zawodniczą, muszą liczyć się z odebraniem uprawnień do posiadania broni.

Na tym etapie należy liczyć się z kosztami:

  • koszt licencji na rok – ok. 50 do 70 złotych.

Krok 4. Wykonanie badań lekarskich oraz psychologicznych

Następnym etapem w procedurze, jak uzyskać pozwolenie na broń sportową, jest przejście badań lekarskich i psychologicznych. Mogą je wykonać wyłącznie uprawnieni lekarze. Natomiast lista uprawnionych powinna znaleźć się na stronie WPA lokalnej policji.

Badania mają na celu określenie, czy nie jesteś zagrożeniem dla siebie, społeczeństwa, porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz potwierdzić Twoją zdolność do uprawniania sportów strzeleckich.

Na tym etapie należy liczyć się z kosztami:

  • koszt badań – ok. 400 – 600 złotych.

Krok 5. Wniosek o pozwolenie na broń do celów sportowych

Zwieńczeniem drogi, jak zdobyć pozwolenie na broń co celów sportowych, jest zaś złożenie wniosku do WPA o pozwolenie. Konieczne jest także skompletowanie załączników, które należy dołączyć do podania. Są to:

  • kopia patentu strzeleckiego,
  • kopia licencji zawodniczej,
  • poświadczenie o członkostwie w klubie strzeleckim,
  • zaświadczenie lekarskie oraz zaświadczenie od psychologa,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej,
  • dwa zdjęcia (forma 3×4 cm),
  • wniosek na wydanie pozwolenia,
  • opcjonalnie można dołączyć wykaz zawodów, w którym uczestniczyłeś.

Warto zaznaczyć, że kopie muszą być poświadczone notarialnie.

Na tym etapie policja sprawdza także, czy osoba ubiegająca się o uprawnienia, nie była karana.

Na tym etapie należy liczyć się z kosztami:

  • opłata skarbowa na konto urzędu miasta – 242 złote.

Krok 6. Wniosek o promesy na zakup broni sportowej

Po 30 dniach otrzymasz decyzję o przyznaniu pozwolenia. Aby jednak zakupić broń, konieczne jest złożenie wniosku do WPA o wydanie promes. Uprawniają one natomiast do legalnego nabycia broni. Po jej zakupie konieczne jest zarejestrowanie egzemplarza w WPA. Podczas rejestracji otrzymasz legitymację posiadacza broni, która uprawnia do późniejszego nabycia amunicji.

Na tym etapie należy liczyć się z kosztami:

  • wniosek o wydanie promes – 17 złotych za sztukę.

Jak zdobyć pozwolenie na broń sportową

Gdy już wiesz, jak zdobyć pozwolenie na broń sportową oraz jakie wiążą się z tym koszty, możesz rozpocząć staranie się o uzyskanie stosownych uprawnień. Cała procedura – od zapisania się do klubu strzeleckiego do otrzymania pozwolenia do rąk – może zająć nawet rok.

Jak myślicie, czy droga do uzyskania zezwolenia na posiadanie broni sportowej powinna być jednak bardziej uproszczona?

[Głosów: 2   Average: 5/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close