Możesz ubiegać się o różne pozwolenia na broń. Różnią się one nie tylko zakresem praw, obowiązków i przywilejów, ale przede wszystkim ceną i procedurą uzyskania uprawnień. Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje pozwolenie na broń, odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Pozwolenie na broń – o jakie możesz się ubiegać?
W ustawie o broni i amunicji określono cele posiadania broni palnej. Są to:
- ochrona osobista,
- ochrona osób i mienia,
- cele myśliwskie (łowieckie),
- sportowe,
- rekonstrukcji historycznych,
- kolekcjonerskie,
- pamiątkowe,
- szkoleniowe.
W naszym kraju najpopularniejsze jest pozwolenie do celów sportowych, kolekcjonerskich, a także myśliwskich. Uzyskanie każdego z nich wiąże się jednak z innymi procedurami. Niektóre podmioty mogą się również starać o np. pozwolenie na broń obiektową.
Cena pozwolenia na broń – ile kosztuje pozwolenie na broń?
Najczęściej osoby, które nigdy nie miały styczności z bronią, a chcą ją posiadać, decydują się na uzyskanie pozwolenia do celów sportowych. Oprócz spełnienia warunków formalnych powinieneś przede wszystkim nauczyć się obsługiwać i strzelać z broni.
Idealnym miejscem do nabycia takich umiejętności są kluby strzeleckie. Pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów możesz rozpocząć naukę i spełnić marzenie o broni.
Ile kosztuje pozwolenie na broń w poszczególnych kategoriach?
Koszt pozwolenia na broń sportową
Pierwszym kosztem, jaki będziesz musiał ponieść, starając się o pozwolenie na broń sportową, jest wpisowe do klubu strzeleckiego w wysokości ok. 200 – 300 złotych. Natomiast roczna składka w klubie wynosi ok. 300 – 500 złotych
Cena pozwolenia na broń sportową to także wydatek związany z egzaminem na patent strzelecki. Wraz z badaniami będzie to ok. 500 – 600 złotych. Każda poprawka egzaminu praktycznego to zaś koszt ok. 100 złotych.
Gdy już otrzymasz patent strzelecki, możesz wystąpić o licencję PZSS. Uprawnia ona do uczestniczenia w zawodach strzeleckich. W tym przypadku musisz liczyć się z kosztem ok. 75 złotych.
Przed złożeniem wniosku do WPA konieczne są badania lekarskie. Czeka nas rozmowa z psychologiem, psychiatrą, okulistą, a także lekarzem orzecznikiem. Komplet badań lekarskich to ok. 500 – 600 złotych.
Pozostaje nam złożyć wniosek wraz dokumentami. Na tym etapie należy liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty skarbowej (242 złote). Jeżeli zamierzasz ubiegać się o broń sportową do celów kolekcjonerskich, musisz złożyć dwa wnioski, a także uiścić podwójną opłatę skarbową (484 złote).
Cena pozwolenia na broń sportową to co najmniej 1850 złotych.
Koszt pozwolenia na broń kolekcjonerską
Procedura rozpoczyna się od zapisania się do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim. Jest to koszt do 200 złotych. Aby otrzymać pozwolenie, musisz zdać egzamin przed policją. Łączny wydatek, z którym należy się liczyć to ok. 1150 złotych.
Przed złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia do WPA należy przejść badania lekarskie – koszt to ok. 500 – 600 złotych. Następnie należy uiścić opłatę skarbową (242 złote).
Cena pozwolenia na broń sportową to co najmniej 2100 złotych.
Koszt pozwolenia na broń myśliwską
Aby otrzymać pozwolenie na broń myśliwską, powinieneś być członkiem koła łowieckiego. Wpisowe wynosi ok. 500 złotych. Przed przystąpieniem do egzaminu należy odbyć staż. Łączny koszt kursu oraz egzaminu wynosi ok. 1000 – 1600 złotych.
Po zdanym egzaminie należy złożyć deklarację w PZŁ, a także uiścić wpisowe (960 złotych). I w tym przypadku nie ominą Cię badania lekarskie (ok. 500 – 600 złotych). Następnie konieczne jest dokonanie opłaty skarbowej (242 złote).
Cena pozwolenia na broń sportową to co najmniej 3200 złotych.
Bez względu na rodzaj pozwolenia konieczny jest także zakup szafy na broń w celu jej bezpiecznego przechowywania. W przypadku broni krótkiej będzie to koszt ok. 300 złotych, natomiast długiej ok. 800 złotych.
Cena pozwolenia na broń jest zróżnicowana pod względem jego rodzaju, należy jednak liczyć się z wydatkiem co najmniej 2 tysięcy złotych. Jeżeli pasjonuje Cię broń, będzie to nie tylko długoterminowa inwestycja, ale przede wszystkim sposób na spędzanie wolnego czasu.
Jak uważacie, o które pozwolenie najlepiej się starać?