AKCESORIA DO BRONIAktualnościARTYKUŁYPORADNIK

Czyszczenie broni

Zasady dotyczące czyszczenia i konserwacji broni

Jedną z podstawowych zasad prawidłowego użytkowania pistoletów, strzelb i innych jest regularne czyszczenie broni, a także jej konserwacja. Jak zatem się do tego zabrać? O jakich elementach należy przede wszystkim pamiętać? Na te i inne pytania dotyczące czyszczenia znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czyszczenie broni krótkiej

Jeżeli zależy Ci na tym, aby broń zawsze była sprawna, powinieneś zatroszczyć się przede wszystkim o regularną konserwację i czyszczenie broni. Istotnym aspektem jest także odpowiednie przechowywanie, obchodzenie się z nią oraz usuwanie wszelkich uszkodzeń lub niesprawności na bieżąco.

Czyszczenie i konserwacja broni

Zasady prawidłowego czyszczenia broni, zwłaszcza lufy, nie powinny być bagatelizowane przez użytkowników. Okazuje się jednak, że często strzelanie odbywa się z niewyczyszczonej broni.

Czyszczenie broni to usunięcie z jej powierzchni wszelkich zanieczyszczeń i ciał obcych. Natomiast konserwacja jest zabezpieczeniem przed korozją. Oba zabiegi mają na celu utrzymanie broni w pełnej sprawności, zarówno technicznej, jak i bojowej.

czyszczenie pistoletu

Co jest potrzebne do czyszczenia broni krótkiej?

Przed przystąpieniem do czyszczenia broni krótkiej należy wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Najczęściej taki niezbędnik stanowią:

  • wycior,
  • szczotka na wycior odpowiadająca kalibrowi lufy (zazwyczaj mosiężna)
  • końcówka na wycior do walców filcowych,
  • walce filcowe odpowiadające kalibrowi lufy,
  • szmatka z tkaniny,
  • olej do lufy,
  • pianka lub inny środek przeznaczony do czyszczenia broni.

Krok po kroku, jak czyścić broń krótką?

Czyszczenie broni na dobrą sprawę powinno rozpocząć się jeszcze na strzelnicy (lub po polowaniu). Zanim schowasz ją do futerału, warto wprowadzić do lufy nieco oleju. Pozwoli to na szybsze uporanie się z jej czyszczeniem w domu. Broń najlepiej poddawać zabiegom pielęgnacyjnym w temperaturze pokojowej.

Będąc już w domu, należy ponownie wprowadzić nieco oleju do lufy za pomocą filcu. Kolejnym krokiem jest naolejenie szczotki na wyciorze i przetarcie nią lufy (ok. 15 powtórzeń). Następnie należy suchym filcem wytrzeć olej oraz osad. Czynność tę można powtórzyć 1-2 razy.

To jeszcze nie koniec. Kolejnym krokiem jest zastosowanie środka usuwającego miedź. Powinno się go zaaplikować do lufy. Zazwyczaj tego typu preparaty występują w postaci pianki. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, należy pozwolić środkowi zadziałać. W tym celu zaleca się pozostawienie go na co najmniej 30 minut.

Po upływie tego czasu należy wytrzeć lufę walcami filcowymi do czysta. Najprawdopodobniej powstały osad będzie miał kolor niebiesko-szary.

Niektórzy posiadacze broni praktykują również wpuszczanie oleju do lufy w celu konserwacji. W tym jednak przypadku należy pamiętać, aby produkt bezwzględnie usunąć za pomocą filcu przed kolejnym strzelaniem.

Podstawową zasadą, której powinieneś przestrzegać, jest czyszczenie olejem „do sucha”. Zbyt duża ilość produktu może być trudna do całkowitego usunięcia. Nieodpowiednio oczyszczona powierzchnia, na której będą pozostałości oleju, może przyciągać zabrudzenia.

Dokładne wyczyszczenie broni wymaga rozłożenia jej na konstrukcji. Preparat do czyszczenia należy równomiernie nanieść na wszystkie metalowe elementy, a następnie przetrzeć szmatką z tkaniny do czysta. Czynność można powtórzyć 1-2 razy.

czyszczenie broni

Czyszczenie broni czarnoprochowej

Warto wiedzieć, że w przypadku broni czarnoprochowej (np. rewolwer) należy energiczniej usuwać zanieczyszczenia. Jest to związane z tym, że proch może pozostawiać większą ilość osadu. Dodatkowo rewolwery dobrze jest konserwować smarem miedzianym. Zabezpieczy on przed efektami wysokich temperatur w bębnie.

Czyszczenie broni długiej

Broń długą czyści się podobnie jak broń krótką. Niektórzy zalecają jej unieruchomienie przed przystąpieniem do czyszczenia. Można w tym celu kupić specjalne stojaki. W przypadku broni długiej również używa się podstawowych akcesoriów do czyszczenia wymienionych powyżej i stosuje się te same kroki.

Czyszczenie optyki w broni długiej

Często w towarzystwie broni długiej występuje optyka. Jej elementy również wymagają właściwej pielęgnacji. Zaleca się przecierać lornetki oraz lunety delikatną, specjalną szmatką nasączoną w roztworze alkoholowym. Pozwoli to uzyskać dobrą widoczność, bez plamek i innych zanieczyszczeń.

Czyszczenie broni śrutowej

Broń śrutowa powinna być czyszczona nie tylko po strzelaniu, ale również, gdy przypadkowo zamoknie (np. podczas deszczu czy śniegu). Konieczne jest jej częściowe rozłożenie oraz dokładne wytarcie ściereczką z tkaniny. Zaleca się usunięcie wszelkich śladów wilgoci, również pod kluczem, w elementach baskili oraz rowkach wzdłuż szyny.

Części metalowe broni śrutowej należy zabezpieczyć cienką warstwą oleju. Lufę najwygodniej czyści się wyciorem oraz miękkimi szczotkami lub walcami filcowymi. Powszechnie stosowane jest także chromowanie przewodu wewnętrznego. Taki zabieg ma na celu podwyższenie żywotności luf i zwiększenie jej odporności na ścieranie oraz korozję.

Po wyczyszczeniu lufy należy ją naoliwić oraz wytrzeć do sucha – podobnie jak w przypadku opisu czyszczenia broni krótkiej.

Usuwanie zaołowienia luf broni śrutowej

Warto także sprawdzić, czy lufy nie są zaołowione. Można to rozpoznać, obserwując pojawienie się podłużnych, matowych smug za komorą nabojową lub tuż przed samym wylotem.

Zaołowienie można usunąć za pomocą szczotki mosiężnej lub za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego preparatów. Osad z ołowiu zmiękcza nafta. Po usunięciu zanieczyszczeń tego typu lufę należy dokładnie naoliwić. Przed ponownym udaniem się na strzelnicę (polowanie) konieczne jest wytarcie jej do sucha.

Konserwacja broni śrutowej

Strzelby samopowtarzalne wymagają także zakonserwowania mechanizmów gazowych. Nieczyszczone otwory gazowe mogą w przyszłości powodować, że broń będzie się zacinać.

W broni łamanej należy smarować oś poprzeczną. Mowa tu głównie o hakach, ryglach, klinach i końcówkach dźwigni napinających.

Osady broni śrutowej zazwyczaj są wykonane z drewna i pokryte lakierem lub olejem. Czyszczenie powinno odbywać się za pomocą suchej szmatki. Z czasem warstwa wierzchnia może schodzić. Można wówczas usunąć resztki lakieru papierem ściernym i zaimpregnować osadę za pomocą oleju lnianego lub specjalnej oliwy do kolb.

 

PODSUMOWANIE

Konserwacja oraz czyszczenie broni palnej powinny stanowić nieodłączny element każdego wyjścia z bronią – czy to na strzelnicę, czy to na polowanie. Regularna troska o broń sprawi, że będzie ona służyła przez długi czas. Ponadto to często także i sposób na uniknięcie niektórych awarii. Czyszczona broń to zadbany egzemplarz, który później w razie potrzeby można sprzedać po korzystnej cenie.

Czyścicie regularnie swoją broń?

[Głosów: 3   Average: 4.7/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close