Broń samoczynna – wszystko, co musisz wiedzieć
Przewodnik po broni samoczynnej (maszynowej)
Istnieje wiele podziałów broni, w zależności od uznawanych kryteriów podziału. Jeden z podziałów dotyczy szybkostrzelności, a jedną z kategorii jest broń samoczynna.
Czym się wyróżnia? Czy można taką broń posiadać w Polsce?
Czym jest broń samoczynna?
Broń samoczynna to jeden z rodzajów broni automatycznej. Elementem wyróżniającą ten rodzaj broni jest wyposażenie w mechanizm spustowy umożliwiający prowadzenie tylko ognia ciągłego.
Do broni samoczynnej zalicza się większość pistoletów i karabinów maszynowych, a także niektóre działa małokalibrowe.
Podział broni ze względu na sposób funkcjonowania
Broń można dzielić na kategorię według wielu różnych kryteriów. Jednym z nich jest funkcjonowanie, a konkretnie szybkostrzelność. To właśnie w tym podziale można wyróżnić broń samoczynną.
Ze względu na szybkostrzelność wyróżnić możemy:
- Broń jednostrzałowa – po każdym jednorazowym wystrzale, należy załadować nowy nabój do lufy.
- Broń wielolufowa – ma więcej niż jedną lufę, więc można strzelać po kolei z każdej lufy. Po wystrzeleniu nabojów z wszystkich luf, trzeba na nowo załadować naboje.
- Broń powtarzalna – ma własny magazynek, który mieści naboje i ręczny mechanizm przeładowania. Strzelec, po każdym pojedynczym strzale musi więc wprowadzić nabój z magazynku do komory.
- Broń samopowtarzalna (nazywana niekiedy półautomatyczną) – po każdym naciśnięciu spustu następuje jeden strzał, po czym łuska jest samoczynnie wyrzucana, a do komory zostaje wprowadzony następny nabój.
- Broń samoczynna (inaczej nazywana maszynową) – strzela ciągłym ogniem, tak długo, aż amunicja się wyczerpie lub spust zostanie puszczony.
Broń samoczynna a broń powtarzalna – różnice
Główną różnicą jest automatyka. Broń samoczynna jest automatyczna, natomiast broń powtarzalna jest nieautomatyczna (może strzelać tylko ogniem pojedynczym).
W broni samoczynnej strzelanie odbywa się samo, po załadowaniu pierwszym nabojem i uruchomieniu spustu. Strzelanie kończy się po wyczerpaniu amunicji lub zwolnieniu spustu.
W broni powtarzalnej naboje ładuje się do magazynka jednorazowo. Po każdorazowym strzale broń należy przeładować.
Pozwolenie na broń samoczynną
Jeżeli chciałbyś posiadać na własność broń samoczynną, nie ucieszy Cię wiadomość, że co do zasady, w Polsce nie wydaje się pozwolenia na broń samoczynną, uznawaną za szczególnie niebezpieczną.
Wyjątkami jest posiadanie broni samoczynnej:
- do celów rekonstrukcji historycznej, jednak taka broń musi być przeznaczona do strzelania tylko amunicją ślepą,
- do celów ochrony osób lub mienia, ale z ograniczeniem do karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm.
Podsumowując:
Broń samoczynna (lub maszynowa) to jeden z rodzajów broni palnej. Cechuje się strzelaniem ogniem ciągłym, który przerywa się po wyczerpaniu amunicji lub puszczenia spustu. Polskie prawo jest szczególnie restrykcyjne wobec posiadania broni samoczynnej, bo uważa się ją za szczególnie niebezpieczną.
Dyskusje na temat pozwoleń na broń samoczynną wciąż trwają. Z obostrzeń prawnych nie są zadowoleni szczególnie kolekcjonerzy. Czy prawo w tym zakresie powinno się zmienić?