ARTYKUŁYPORADNIK

Broń bez pozwolenia

Jaką broń można nabyć legalnie bez jakiegokolwiek zezwolenia?

Broń bez pozwolenia – zagadnienia w tej kwestii reguluje ustawa o broni i amunicji. Ustawodawca przewidział aż 11 przypadków, w których korzystanie z broni nie wymaga zezwolenia. Jakie to sytuacje? Które urządzenia można sklasyfikować w kategorii broni bez pozwolenia?

W tym artykule przeczytasz

Broń bez pozwolenia do samoobrony

Samoobrona jest zespołem działań, których celem jest ochrona przed atakiem fizycznym napastnika. Walka powinna być traktowana jako ostateczność. Jeżeli jednak istnieje prawdopodobieństwo, że napaść będzie wiązała się z obrażeniami ciała, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań.

Narzędzia służące do samoobrony, to najczęściej różnego rodzaju broń bez pozwolenia. Jej użycie zwiększa szanse na wypadek konieczności obrony przed agresorem.

Wśród narzędzi do samoobrony, które można nabyć bez zezwolenia, najczęściej decydujemy się na:

  • Gazy pieprzowe – są łatwe w użyciu. Wystarczy skierować strumień gazu w stronę twarzy agresora, by skutecznie obezwładnić go na kilka – kilkadziesiąt minut. To narzędzie nie wymaga użycia siły fizycznej ani bezpośredniego kontaktu z napastnikiem.
  • Pistolety na kule gumowe i pieprzowe – większość modeli może przypominać prawdziwą broń krótką. Pistolety na kule wystrzeliwują „nabój” z dużą siłą, nabijając napastnikowi siniaki. Kule pieprzowe działają na podobnej zasadzie jak gaz pieprzowy – można jednak je wystrzelić ze znacznej odległości.
  • Pistolety gazowe – urządzenia przypominające broń, służące do rozpraszania gazu pieprzowego. Uważane są za precyzyjniejsze od gazów w aerozolu.
  • Paralizatory – to narzędzia, które umożliwiają rażenie prądem napastnika. Konieczne jest zbliżenie się na odległość wyciągniętej ręki, aby możliwe było użycie paralizatora.
  • Broń hukowa oraz alarmowa – jej zadaniem jest odstraszenie napastnika hałasem oraz zaalarmowanie otoczenia o tym, że w pobliżu dzieje się coś niepokojącego.
  • Kubotany – to niewielkie, podłużne przedmioty, które służą do wzmocnienia siły pięści. Najczęściej noszone są w postaci breloka do kluczy.
  • Do celów samoobrony wykorzystywana jest także m.in. pałka teleskopowa. Kwestie dotyczące jej posiadania oraz użycia w razie niebezpiecznej sytuacji to jednak materiał na osobny temat.

 

Broń bez pozwolenia – przepisy

Art. 11 ustawy o broni i amunicji zawiera zapisy dotyczące tego, kiedy pozwolenie na broń nie jest wymagane. Przepisy określają 11 różnych przypadków.

1. Gromadzenie broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów

Broń bez pozwolenia gromadzi się zatem w zbiorach muzealnych na podstawie przepisów ustawy o muzeach.

2. Używanie broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu

Strzelnica, na której możliwe jest korzystanie z broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych, powinna posiadać odpowiednie zezwolenie w formie decyzji administracyjnej. Decyzję taką wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Ponadto strzelnica musi mieć zatwierdzony regulamin.

3. Używanie broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji

Broń sygnałowa i alarmowa zostały zaliczone zarówno do kategorii broni bez pozwolenia, jak i broni, na którą pozwolenie jest wymagane. Zezwolenie to nie jest wymagane, jeżeli jest ona używana do celów określonych w art. 11, pkt. 3.

W przypadku sygnalizowania rozpoczęcia konkurencji za pomocą broni sygnałowej uprawnia się do tego wyłącznie osoby określone w regulaminie zawodów. Zazwyczaj są to sygnałowi lub startowi.

 

4. Dysponowanie bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej

Szczegółowe kwestie związane z tym punktem reguluje ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

5. Broń bez pozwolenia: dysponowanie bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych

Mowa tu przede wszystkim o broni deko (dekoracyjnej), którą pozbawiono w sposób trwały cech użytkowych. Taki egzemplarz nie jest zdolny do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy. Pozbawianiem broni cech użytkowych mogą zajmować się wyłącznie uprawnione do tego podmioty.

6. Posiadanie broni palnej pozbawionej cech użytkowych

Posiadanie broni palnej pozbawionej cech użytkowych nie wymaga pozwolenia. Konieczne jest jednak posiadanie karty rejestracyjnej broni pozbawionej cech użytkowych.

7. Posiadanie przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA

Mowa tu o paralizatorze elektrycznym o odpowiednich parametrach technicznych.

8. Posiadanie ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego

Pozwolenia wymaga się w przypadku „miotacza gazu obezwładniającego”, natomiast zwalnia się z tego obowiązku „ręczne miotacze gazu obezwładniającego”.

9. Posiadanie broni pneumatycznej

Posiadanie broni tego typu bez zezwolenia możliwe jest jednak na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej.

10. Posiadanie broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni

Bez pozwolenia można zatem posiadać broń, która została wytworzona przed 1885 rokiem, a także jej repliki, czyli współczesne wiernie odwzorowane kopie takiego modelu.

11. Broń bez pozwolenia: posiadanie broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm

Zezwolenia na broń nie wymaga zatem broń palna alarmowa o kalibrze do 6 mm.

Broń gazowa bez zezwolenia – jako broń bez pozwolenia do samoobrony

Taki typ broni bez zezwolenia dostępny jest tylko w postaci ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego. Broń palna gazowa w formie pistoletów lub rewolwerów wymaga natomiast pozwolenia

Aby konkretny model nazwać „bronią palną”, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Mowa tu o urządzeniach, w przypadku których w wyniku działania sprzężonych gazów, jakie powstały podczas spalania materiału miotającego, są zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy.

Zatem dostępne na rynku ręczne miotacze gazu obezwładniającego o kształcie do złudzenia przypominającym pistolet lub rewolwer można nabywać bez zezwolenia.

Warunkiem jest to, aby podczas naciskania języka spustowego z lufy wylatywała wyłącznie substancja obezwładniająca – bez spalania ładunku miotającego oraz wystrzału pocisku.

Broń bez zezwolenia na kule gumowe

Broń na kule gumowe to legalny, dostępny bez zezwolenia sposób na obronę osobistą. „Nabojami” mogą być kule gumowe lub też pieprzowe, które po trafieniu w cel pękają. Pociski tego typu mogą tylko skaleczyć skórę lub też spowodować siniaki.

Broń na kule gumowe dostępna jest w formie pistoletów, rewolwerów, strzelb, a także latarek. Konstrukcja tego typu modelu opiera się na pneumatycznej wyrzutni, wprawiającej kulę w ruch, a następnie wystrzeliwującej ją w stronę celu.

Kapsuły ze sprzężonym dwutlenkiem węgla (CO2) zasilają broń na kule gumowe. Takie egzemplarze wykorzystuje się również w strzelectwie. Wówczas używa się kuli barwiących, co pozwala na ukazanie celności strzałów.

 

Broń bez pozwolenia obejmuje całe spektrum różnego typu egzemplarzy. W ustawie o broni i amunicji określonych zostało aż 11 przypadków, w których zezwolenie nie jest wymagane.

Jak uważacie, w jakich jeszcze sytuacjach broń bez pozwolenia powinna być legalna?

[Głosów: 10   Average: 3.9/5]

Podobny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też
Close