Amunicja elaborowana – czy warto?
Amunicja elaborowana a amunicja fabryczna - fakty
Amunicja elaborowana czy warto – to pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy pozwolenia na broń. Okazuje się, że w niektórych przypadkach rozwiązanie to jest wręcz koniecznością. Dowiedz się, czym jest elaborowanie amunicji i co warto o tym wiedzieć?
Amunicja elaborowana – co to znaczy?
Zanim odpowiemy na pytanie: amunicja elaborowana czy warto, wyjaśnijmy czym w ogóle jest elaborowanie.
Elaborowanie polega na ręcznym scalaniu amunicji (dokładniejszym od fabrycznego). Jest to wypełnienie łuski materiałem miotającym, osadzenie w niej pocisku, zamontowanie spłonki inicjującej oraz połączenie z pociskiem.
Amunicja elaborowana może być wytworzona wyłącznie do użycia zgodnie z jej przeznaczeniem przez osoby, które posiadają pozwolenie na broń.
W przypadku wykorzystania łusek, które pochodzą z amunicji wcześniej odstrzelonej (np. myśliwskiej, sportowej), można spotkać się z nazwą reelaboracji.
Historia elaboracji sięga czasów powstania pierwszej broni na nabój scalony. Początkowo amunicja scalana była ręcznie w manufakturach, nie istniała jej przemysłowa produkcja. Gdy powstały fabryki, w których masowo produkowano amunicję, amunicja elaborowana nadal pozostawała ekonomiczniejszym rozwiązaniem niż zakup gotowych nabojów.
Czy elaboracja amunicji jest bezpieczna?
Osoby niezorientowane w temacie często uważają elaborację za niebezpieczną. Tymczasem jest to czynność całkowicie bezpieczna, o ile przestrzegane są pewne zasady. Warto także zaznaczyć, że amunicja elaborowana nie ustępuje amunicji fabrycznej w kwestii bezpieczeństwa.
Czy w Polsce elaboracja amunicji jest legalna?
W Polsce na elaborację amunicji mogą zdecydować się osoby, które posiadają pozwolenie na broń myśliwską, sportową lub też kolekcjonerską. Warunkiem jest jednak scalanie wyłącznie na własny użytek. Zarówno proch, jak i spłonki traktowane są przez prawo jako amunicja, dlatego też należy zapewnić ich odpowiednie, bezpieczne przechowywanie.
Warto jednak zaznaczyć, że w każdym kraju na świecie mogą obowiązywać inne zasady dotyczące elaboracji. W niektórych jest ona w pełni dozwolona, w innych natomiast całkowicie zakazana. Czasami można spotkać się z koniecznością przejścia odpowiedniego kursu, aby móc samodzielnie elaborować amunicję (np. w Niemczech).
Powyższa informacja jest szczególnie ważna dla polskich myśliwych, którzy udają się zagranicę na polowania. Każdorazowo powinni oni sprawdzić w przedstawicielstwie dyplomatycznym kraju, do którego jadą, jakie zasady obowiązują w danym państwie.
Amunicja elaborowana – dla kogo?
Elaboracja amunicji wymaga odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu. Osoby zainteresowane tą tematyką powinny rozważyć udział w specjalnym kursie szkoleniowym, który przybliży tajniki produkcji amunicji.
Wiedzę taką można zdobyć również pod okiem osoby już wyszkolonej lub samodzielnie. Samodzielna nauka nie daje jednak gwarancji, że użytkownik posiada odpowiednie umiejętności do elaborowania amunicji.
Osobnym aspektem pozostaje również przygotowanie i wyposażenie własnego warsztatu, w którym elaboracja będzie w pełni bezpieczna. Zakup podstawowego sprzętu to wydatek ok. 2000-3000 złotych.
Najczęściej na elaborację amunicji decydują się strzelcy, którzy posiadają wiele różnych jednostek broni w często nietypowych kalibrach.
Amunicja elaborowana czy warto?
Amunicja elaborowana cieszy się największą popularnością wśród myśliwych oraz strzelców sportowych. Poniżej opiszemy kilka faktów, które świadczą o tym, dlaczego warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie.
Amunicja elaborowana a jakość
Dzięki ręcznej elaboracji możliwe jest precyzyjne wagowe dozowanie prochu. Tym samym każda sztuka amunicji podlega kontroli. W przypadku fabrycznych produktów kontrola ograniczona jest do kilku sztuk w całej partii.
Amunicja elaborowana pozwala na stworzenie kilku wariantów w warunkach domowych. Następnie można je przetestować na strzelnicy, bo ostatecznie wybrać ten, który najlepiej spełnia oczekiwania strzelca i jest dopasowany do konkretnego modelu broni.
Podczas elaboracji amunicji można wzmocnić wiele kalibrów do określonego przez prawo poziomu. Wówczas uzyskany pocisk jest mocniejszy.
Dla wielu osób elaboracja to dążenie do ideału oraz uzyskania najwyższej jakości pocisku.
Aspekt ekonomiczny
Szacuje się, że łuska to ok. 50 proc. ceny naboju. Dlatego też elaboracja wykorzystująca łuski wielokrotnego użytku jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym ekonomicznie. Samodzielne scalanie amunicji do większych kalibrów może obniżyć koszty nawet czterokrotnie.
Najbardziej opłaca się elaborowanie amunicji do broni o nietypowych kalibrach.
Zabytkowa broń a amunicja elaborowana
Kolejnym faktem jest to, że do niektórych modeli zabytkowej broni trudno jest dostać odpowiednią amunicję. W takim przypadku elaboracja jest poniekąd koniecznością. Podobnie jest w sytuacjach, gdy pewne kalibry cieszą się niewielką popularnością w Polsce.
Amunicja elaborowana czy warto – pasja
Wielu myśliwych oraz strzelców sportowych traktuje elaborację jako swoistego typu hobby i uzupełnienie wizyt na strzelnicy. To czynność, która umila czas pomiędzy kolejnymi pobytami na strzelnicy czy na polowaniach.
Amunicja elaborowana – opinie
Opinie na temat amunicji elaborowanej są pozytywne. Wielu strzelców, którzy zdecydowali się na ręczne scalanie amunicji, doceniają nie tylko aspekty ekonomiczne, ale przede wszystkim wysoką jakość wykonania i precyzję strzałów.
Warto zaznaczyć, że fabryczna amunicja często nie przewyższa jakości elaborowanych nabojów. Jednocześnie elaboracja jest w pełni bezpieczna, o ile użytkownik posiada odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie.
Amunicja elaborowana czy warto? Zalety tego rodzaju nabojów przemawiają na ich korzyść. Warto jednak wiedzieć, że elaboracja nie jest zajęciem do każdego. Potrzebna jest cierpliwość, czas oraz wiedza w tym zakresie. Konieczne jest także poświęcenie trochę czasu na naukę oraz przyswojenie zasad bezpieczeństwa.
Amunicja elaborowana niejednokrotnie przewyższa jakością tą fabryczną, co stanowi jedną z największy zalet tego rozwiązania.